Zamknij

Abp Skworc o „Klerze”: miejscem rozprawy z grzechem nie jest sala kinowa. Filmu nie widział, nie ma takiej potrzeby

Redakcja
08.10.2018 14:06

–  Właściwym miejscem do rozprawiania się z grzechami jest Sakrament Pokuty, i tam prosimy o miłosierdzie dla nas i dla całego świata, a niekoniecznie sala kinowa – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, odnosząc się do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Kler”.

Skworc
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Arcybiskup metropolita katowicki spotkał się z dziennikarzami w poniedziałek na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Abp Skworc o filmie „Kler”

Hierarcha zaznaczył, że nie wybiera się do kina na film „Kler”. – Nie widziałem filmu, bo myślę, że nie ma takiej potrzeby – stwierdził. – Ja znam własne grzechy, znam grzechy także księży. Ponadto, kiedy czytamy 10 Bożych przykazań, to wiemy, jakie mogą być ludzkie grzechy, i poza te ramy nie wyjdziemy. A jeśli chodzi o grzechy, to właściwym miejscem do rozprawiania się z nimi jest Sakrament Pokuty, i tam prosimy o miłosierdzie dla nas i dla całego świata, a niekoniecznie sala kinowa – ocenił abp Skworc.

Dziennikarze zapytali również o zapowiedziany po ostatnim 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 25 i 26 września w Płocku, dokument prezentujący podejmowane działania prewencyjne i zebranie danych o skali pedofilii w polskim Kościele. Jak zaznaczył abp Skworc, prace nad dokumentem wciąż trwają.

Zobacz także

– Możemy powiedzieć, że to sekretariat KEP będzie tym miejscem, gdzie dane dotyczące tych spraw będą zebrane – stwierdził. Dodał, że dokument ma zostać opublikowany do końca listopada. – Myślę, że nie będzie żadnych przeszkód, żeby ten termin nie został dotrzymany – podkreślił.

„Kler” w kinach 

Fabuła filmu „Kler” przedstawia trzech księży katolickich – skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście (Jacek Braciak), wiejskiego proboszcza żyjącego w stałym związku z kobietą (Robert Więckiewicz) i oskarżonego przez parafian o pedofilię, który także ma swoją tajemnicę (Arkadiusz Jakubik). Smarzowski przedstawia także żyjącego w luksusie arcybiskupa Mordowicza, który jest blisko związany z rządzącymi krajem i wywiera bezpośredni wpływ na krajową politykę (Janusz Gajos).

Jak podaje serwis Wirtualne Media, wynik frekwencyjny filmu „Kler” przez pierwsze 7 dni emisji to dokładnie poziom 1 732 300 widzów. Dla porównania – film „Wołyń” obejrzało 1,45 mln widzów, a „Drogówkę” – 1,02 mln.

RadioZET.pl/PAP/DG