Zamknij

Adam Bielan w Radiu ZET: Rekomendacja KNF do banku Solorza wymaga wyjaśnienia, taka praktyka nie powinna mieć miejsca

Redakcja
15.11.2018 09:19
Adam Bielan w Radiu ZET: Rekomendacja KNF do banku Solorza wymaga wyjaśnienia, taka praktyka nie powinna mieć miejsca
fot. East News

– Czytałem o tym, ta sprawa powinna być wyjaśniona. Nie znam takiej praktyki i wydaje mi się, że nie powinna mieć miejsca – mówi w Radiu ZET wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując obecność prawnika Grzegorza Kowalczyka w radzie nadzorczej banku Zygmunta Solorza-Żaka. To ta sama osoba, którą ówczesny prezes KNF rekomendował Leszkowi Czarneckiemu z Getin Noble Banku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gość Beaty Lubeckiej zapytany, czy to stała praktyka, że szef Komisji Nadzoru Finansowego może polecać do prywatnych banków, odpowiada:  „mam nadzieję, że nie jest to stała praktyka”.

Działania Marka Chrzanowskiego nazywa „niestandardowymi i nieetycznymi”.

– Nie chcę przesądzać od strony prawnej, to zrobi prokuratura i sąd – dodaje Adam Bielan. O jego rezygnacji mówi: – Na pewno z kimś rozmawiał, bo rano twierdził, że nie rozważa dymisji. Zgodnie z ustawą o KNF premier nie ma możliwości odwołania prezesa KNF. On traci stanowisko w przypadku prawomocnego wyroku sądowego.

Zobacz także

Wicemarszałek Senatu przyznaje w Radiu ZET, że nie wie, kto rekomendował Marka Chrzanowskiego na szefa KNF. Wątpi, aby był to premier Mateusz Morawiecki.

– Na ujawnionych taśmach były już prezes Chrzanowski negatywnie wypowiada się o swoich relacjach z premierem Morawieckim – mówi Bielan i dodaje: – Ja go nigdy nie spotkałem i nie zamieniłem słowa.

Zobacz także

Na pytanie Beaty Lubeckiej o ewentualne dymisje, na przykład Beaty Szydło, Adam Bielan odpowiada: 

– Nie żartujmy. Powołała na stanowisko bardzo dobrego naukowca specjalizującego się w finansach publicznych.

Jak dodaje, „dymisja już jest – prezesa KNF. Wilcze prawo opozycji, żeby upominać się różnych dymisji”.

Gość Radia ZET został też zapytany o to, kto rekomendował Marka Chrzanowskiego do Rady Polityki Pieniężnej.

– Nie mam takiej wiedzy, trzeba pytać osób, które go zgłaszały na to stanowisko. W Senacie zapewne Grzegorz Bierecki tę kandydaturę zgłaszał, ale nie ma w tym nic dziwnego. Jest szefem Komisji Finansów Publicznych – odpowiada Adam Bielan.

RadioZET.pl/PaNa/JŚ