Adam Bielan w Radiu ZET: Rekonstrukcja rządu obejmie "superważne" resorty

Redakcja
15.12.2017 09:25
Adam Bielan w Radiu ZET: Rekonstrukcja rządu obejmie "superważne" resorty
fot. Radio ZET

Styczniowa rekonstrukcja obejmie co najmniej kilka resortów, w tym te superważne. - Zostanie wymieniona nieco mniej niż połowa ministrów - mówi Adam Bielan w porannej rozmowie z Konradem Piaseckim w Radiu ZET. 

Zagłosuj

Który minister powinien zostać odwołany?

Liczba głosów:

- Styczniowa rekonstrukcja obejmie co najmniej kilka resortów. W tym również te zaliczane do superważnych – zapowiada gość Radia ZET, wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Dopytywany przez Konrada Piaseckiego o to, czy obejmie m.in. MSZ, odpowiada: - Nie chcę wymieniać tych resortów, bo np. minister spraw zagranicznych udaje się w tej chwili z ważną podróżą do USA. W styczniu zmieni się połowa rządu? - Myślę, że nieco mniej - ocenia polityk koalicji rządzącej. Zaznacza również, że nikt nikogo nie zmusza do bycia ministrem i dodaje: - Po ludzku niektórym kolegom mogę współczuć, ale jeśli ktoś zostaje ministrem, to musi wiedzieć, że przychodzą momenty, kiedy będzie musiał odejść ze stanowiska. Polityk zaznacza, że ma „pewną” wiedzę co do szykowanych zmian.

Gość Radia ZET pytany przez Konrada Piaseckiego o ustawy sądowe odpowiada, że nie zakłada wariantu, by Senat mógł ich nie przyjąć. - Dysponujemy większością w Senacie. Ja zagłosuję za ustawą, która w moim przekonaniu nie łamie konstytucji - mówi Bielan. Dopytywany o senatora PiS, Aleksandra Bobko, który uważa, że ustawa o SN jednak łamie konstytucję, ocenia, że ten ma do tego prawo. - To nie jest nigdy tak, że w 100 proc. wszystkie zmiany mi się podobają, ale na tym polega polityka parlamentarna, że obowiązuje również dyscyplina w najważniejszych sprawach - ocenia wicemarszałek Senatu.

Jego zdaniem PiS od samego początku postulowało o naprawę wymiaru sprawiedliwości: - Nikt, kto głosował na nas, nie powinien być zaskoczony tym, co robimy po wyborach. Mamy do tego prawo, mając większość w parlamencie – komentuje Adam Bielan. Dodaje, że w programie PO z 2005 roku znalazły się równie radykalne przepisy dotyczące KRS. - Nawet może jeszcze bardziej radykalne. Potem Platforma przeszła na pozycję obrony systemu, porzuciła hasło IV RP - mówi polityk.

Adam Bielan był również pytany o departament Stanu USA, który krytykuje karę, jaką KRRiT nałożyła na TVN. - Byłem teraz w Stanach Zjednoczonych na dużej imprezie, na której było ponad 60 kongresmenów i tylko jedna osoba pytała mnie o co chodzi z decyzją KRRiT. To nie jest temat, którym żyje Waszyngton - zapewnia gość Radia ZET. - Urzędnik Departamentu Stanu pytał mnie o fakty. Mówiłem, że decyzja Krajowej Rady jest wydana zgodnie z przyjętym wiele lat temu prawem i to nie jest żadna zmiana wprowadzona przez nasze rządy. To były 2-3 zdania w godzinnej rozmowie - tłumaczy Bielan.

Zaznacza, że był „zaskoczony” decyzją KRRiT. - Timing nie był najbardziej szczęśliwy, ale my nie mamy żadnego wpływu na Krajową Radę, nie musi ona konsultować z nami swoich decyzji - mówi wicemarszałek Senatu. I dodaje: - Jeżeli Adam Bodnar jest niezależny od PO, to KRRiT jest niezależna od naszej większości. Bielan zapewnia, że relacje Polska-USA są „najlepsze w historii i potwierdzają to jedna i druga strona”.

RadioZET.pl