Zamknij

Bielan: projekt noweli ustawy o SN niedługo upubliczniony

Redakcja
29.10.2018 10:33
Adma Bielan
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

– Jest pomysł, aby przygotować nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; niedługo ten projekt zostanie upubliczniony i będzie procedowany w parlamencie – zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął 19 października decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Chce m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów. Zgodnie z postanowieniem TSUE Polska ma też powstrzymać się od wszelkich środków mających na celu powołanie nowego pierwszego prezesa czy osoby pełniącej jego obowiązki.

Zobacz także

„Niedługo ten projekt będzie procedowany”

Bielan wskazywał w poniedziałek w radiowej Trójce, że kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich UE. „Polska z tej kompetencji nie zrezygnuje. Natomiast oczywiście powstaje pytanie, jak zareagować na zabezpieczenie, bo nie mamy jeszcze do czynienia z wyrokiem TSUE” – zauważył wicemarszałek Senatu.

Zobacz także

– Z całą pewnością na samo zabezpieczenie musimy jakoś zareagować. Jest pomysł, żeby przygotować w tej sprawie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Niedługo ten projekt zostanie upubliczniony i będzie procedowany w parlamencie – podkreślił.

Polski rząd zakwestionuje postanowienie Trybunału

W środę w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił, że wykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o SN i zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku. Później zapowiedział, że polski rząd skorzysta z możliwości kwestionowania postanowienia TSUE.

Zobacz także

– Mamy prawo sformułować wniosek o wydanie postanowienia w sprawie środków tymczasowych przez cały Trybunał i w tym wniosku wskażemy wszystkie zastrzeżenia, wystąpimy też o interpretację postanowienia w kwestii sędziów, którzy nie chcą powrócić ze stanu spoczynku – powiedział.

RadioZET/PAP/JZ