Co dalej z Adamem Bodnarem? RPO zdradza swoje plany

Redakcja
07.03.2019 10:48
Co dalej z Adamem Bodnarem? RPO zdradza swoje plany
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

– Nie wybieram się na drugą kadencję. Naukowiec, działacz – zobaczymy, co będę robić – powiedział w czwartek w programie „Onet Rano” Adam Bodnar. Jak dodał, ubieganie się o kolejne pięć lat w obecnej „gorączce sporów politycznych” nie jest najlepszym pomysłem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zadeklarował w czwartek, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję. „Uważam, że ubieganie się przez RPO o drugą kadencję jest czymś nie najlepszym w takim systemie władzy, jaki mamy, i przy tej gorączce sporów politycznych” – ocenił RPO.

Bodnar dodał, że „to, siłą rzeczy, zmusza rzecznika, żeby kalkulował – co mam zrobić, żeby mnie wybrali albo, żeby się komuś nie narazić”. „Nie chcę być w takiej sytuacji. Chcę stabilnie i do końca pełnić swoją służbę” – zaznaczył.

Zobacz także

Jak dodał, do końca tej kadencji będzie „absolutnie niezależny i apolityczny”. „Podczas wyborów na RPO miałem szerokie poparcie różnych środowisk politycznych. Nigdy nie byłem związany z żadną partią i dla mnie to było nawet zaskoczenie, że tak wiele różnych środowisk mnie poprze” – zauważył Bodnar.

Adam Bodnar pełni funkcję RPO od 2015 roku. Jego kadencja skończy się więc w 2020 roku. Rzecznika na 5-letnią kadencję powołuje Sejm za zgodą Senatu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/PAP/MK