Zamknij

Bodnar: widzę „światełko w tunelu”, że postanowienie TSUE zostanie wykonane

Redakcja
19.11.2018 09:26
Bodnar
fot. East News

– Wybieram się do Brukseli na jutrzejsze wysłuchanie publiczne komisji ds. wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego – deklaruje w Radiu ZET Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich dodaje: – Powiem to, co mówię w Polsce od dłuższego czasu. Utrzymuje się stan zagrożenia dla praworządności. Widzi jednak „światełko w tunelu”, że postanowienie TSUE zostanie wykonane.

Adam Bodnar zapytany przez Beatę Lubecką, gdzie widzi wspomniany stan zagrożenia, odpowiada: – Pierwsza, można powiedzieć pierwotna przyczyna, to jest związana z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego. W momencie, kiedy TK przestał funkcjonować w pełni niezależnie, przestaliśmy mieć mechanizm badania zgodności z konstytucją ustaw i weryfikacji ich pod kątem m.in. przestrzegania ich zasad konstytucyjnych oraz praw i wolności obywatelskich. Ale późniejsze zmiany to są przede wszystkim zmiany dotyczące sądownictwa, zarówno sądów powszechnych, jak i SN oraz KRS. I o tym będę mówił – wymienia Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obejrzyj i przeczytaj całą rozmowę z Adamem Bodnarem na RadioZET.pl!

Gość Radia ZET zapewnia jednak, że nie będzie to jedyna poruszana przez niego kwestia. –Szczęśliwie jest tak – i o tym też będę mówił – że postanowienie TSUE z 19 października zmieniło trochę postać rzeczy. Pozwoliło na to, aby pierwsza prezes SN wezwała sędziów, którzy zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę, do tego, aby wrócili do sądu. Oni wrócili i teraz tak naprawdę trwa debata na forum Trybunału w Luksemburgu, w jakim zakresie to postanowienie zostało wykonane – mówi Bodnar.

Zobacz także

Dodaje, że jego zdaniem najważniejsze zagrożenie zostało na obecnym etapie zażegnane.  – Ja myślę, że ten dialog, który jest prowadzony z TSUE oraz brak takich głosów, że będziemy kwestionowali Trybunał, że Trybunał nas nie obchodzi, to już jest pewne światełko w tunelu, że to postanowienie zostanie wykonane – zapewnia.

Bodnar o KNF

Adam Bodnar, zapytany przez Beatę Lubecką o stan praworządności w kontekście afery KNF, odpowiada: – Ta historia ujawniła, że kluczowa poprawka dotycząca przejęcia banków została zaproponowana dopiero w drugim czytaniu w Sejmie. Jak mówi, zapoznał się z opinią Biura Legislacyjnego Senatu, przyjrzał się też pierwszemu projektowi, który wpłynął do Sejmu, i temu, który pojawił się po drugim czytaniu.

Zobacz także

– W pierwszym projekcie nie było nic o przejęciu banków, a w drugim jest cały wielki rozdział dotyczący całej procedury, w jaki sposób miałoby się to odbywać. I słusznie Biuro Legislacyjne Senatu w swojej opinii wskazuje, że to jest niezgodne z konstytucją. I to jest dla mnie też taka dodatkowa wartość, ponieważ Biuro Legislacyjne Senatu po raz kolejny pokazuje, na czym polegają niezależne służby i niezależna praca legislatorów w Parlamencie, żeby właśnie wytykać tego typu błędy – mówi gość Radia ZET.

RadioZET.pl/MP