Zamknij

Adam Słodowy żyje. Informacja o jego śmierci okazała się nieprawdziwa

19.07.2019 15:12
Słodowy
fot. Mieczysław Włodarski/Reporter

W największych polskich mediach pojawił się news o śmierci Adama Słodowego, słynnego popularyzatora nauki i prowadzącego program „Zrób to sam”. Informacja okazała się jednak nieprawdziwa — zdementowała ją rodzina Słodowego. 

Informacja na temat śmierci Adama Słodowego wypłynęła w polskich mediach w południe. W tym momencie trudno ustalić, która redakcja była jej źródłem. Po kilkudziesięciu minutach portale zaczęły wycofywać newsa ze swoich stron.

My również początkowo podaliśmy tę informację, powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej. Tekst został już usunięty ze strony, a za błędną informację przepraszamy. 

Radio Poznań skontaktowało się z rodziną Adama Słodowego. Wnuk jego siostry Adam Rozbicki zdementował wieści o rzekomej śmierci swojego krewnego. „Na pewno jest to fałszywa informacja. Moja mama rozmawiała z jego małżonką i mówiła, że wszystko jest w porządku, więc to jest pewna informacja” – powiedział dziennikarzom. 

Kim jest Adam Słodowy?

Adam Słodowy urodził się w 1923 roku w Czarnkowie (woj. wielkopolskie). W czasie II wojny światowej pracował w fabryce, a potem jako ochotnik służył w wojsku. Po wojnie wykładał Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a także na stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej.

Ogromną popularność przyniósł mu prowadzony przez niego w Telewizji Polskiej program „Zrób to sam”, w którym Słodowy, konstruując przed kamerą różne przedmioty, przyczynił się do popularyzacji majsterkowania. Program emitowany był w latach 1959-83 i był częścią „Teleranka” oraz „Ekranu z Bratkiem”, popularnych programów dla młodzieży.

Od końca lat 90. Słodowy jest też polskim ambasadorem Castoramy, francuskiej sieci marketów budowlano-remontowych. Występował w reklamach telewizyjnych, na billboardach, pojawiał się także na otwarciu każdego sklepu w Polsce. 

RadioZET.pl/Radio Poznań/YouTube/Wirtualne Media