Zamknij

Afera GetBack. Kolejne zatrzymania CBA

Redakcja
26.06.2018 08:12
Afera GetBack. Kolejne zatrzymania CBA
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Kolejne zatrzymania w aferze GetBack. CBA zatrzymało dwie osoby – szefa biura maklerskiego sprzedającego obligacje firmy oraz jedną z dyrektorek spółki GetBack. W tej aferze 9 tysięcy prywatnych inwestorów mogło stracić ponad 2 miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Śledztwo wchodzi w kolejny etap. Do tej pory zatrzymano byłego prezesa GetBack i jedną z osób z nim współpracujących, powiązaną ze służbami specjalnymi. Teraz prokuratura schodzi szczebel niżej i bierze się za tych, którzy wciskali inwestorom obligacje GetBack.

– Trwają przeszukania w miejscach zatrzymań i miejscach aktywności zawodowej tych osób – powiedział PAP Kaczorek.

Afera GetBack

Firma, która masowo skupowała długi, sama masowo się zadłużała, wypuszczając obligacje kosmicznie oprocentowane. Inwestorom tłumaczono, że są one tak samo bezpieczne jak obligacje państwowe. Robiły to biura maklerskie. Przodował Polski Dom Maklerski, którego prezesa dziś zatrzymano, ale także kilka domów maklerskich dużych banków.

Zobacz także

Zatrzymane osoby mają usłyszeć zarzuty między innymi działania na szkodę spółki i dotyczące wyprowadza z niej pieniędzy. 

Śledztwo dotyczące GetBack nadzoruje warszawska prokuratura regionalna. Śledztwo zostało podjęte 24 kwietnia w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie GetBack. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawania nieprawdziwych informacji.

RadioZET.pl/PAP/mag,DG