Zamknij

Jest zmiana na stanowisku szefa KNF. Pracami Komisji pokieruje jej zastępca

Redakcja
14.11.2018 22:03
Afera KNF. Obowiązki szefa Komisji będzie pełnił Marcin Pachucki
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Marcin Pachucki, dotychczasowy zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, zostanie powołany na pełniącego obowiązki szefa KNF. Poinformowała o tym w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Dzień wcześniej swoją dymisję złożył wcześniejszy szef Komisji Marek Chrzanowski, po ujawnieniu jego rozmowy z miliarderem Leszkiem Czarneckim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- W ciągu najbliższych godzin powołany zostanie następca, czyli pełniący obowiązki szefa KNF, pan Marcin Pachucki - powiedziała Kopcińska w Polsat News.

Obecnie Pachucki, obok Andrzeja Diakonowa, pełni funkcję zastępcy przewodniczącego KNF.

Zobacz także

Kopcińska powiedział premier Morawiecki dopełnił w bardzo krótkim czasie wszystkich formalności, jakie powinien podjąć, zobowiązując prokuratorów generalnego i krajowego oraz szefów służb do wyjaśnienia sprawy powstałej wokół KNF.

Przekonywała, że w związku z tym nie ma potrzeby, aby powoływać sejmową komisję śledczą do zbadania sprawy - czego domga się PO. Rzeczniczka rządu zapewniła, że rząd PiS dba o transparentność i zależy mu na pełnym wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dotyczących sprawy wokół KNF.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Dymisja została przyjęta.

Zobacz także

Wieczorem we wtorek premier spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą.

Jak informowała wówczas Kopcińska, rozmowy dotyczyły aktualnych działań służb ws. nagrań z udziałem b. szefa KNF; premier zobowiązał instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy. Wcześniej prokurator generalny poinformował, że polecił wszcząć śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

W środę agenci CBA, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez b. przewodniczącego KNF, weszli do biura Komisji Nadzoru Finansowego, by zabezpieczyć materiały dowodowe.

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym przewodniczącego KNF powołuje premier na 5-letnią kadencję.

Obecnie w parlamencie toczą się prace nad ustawą, która rozszerza skład KNF (obecnie składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców i pięciu członków - przedstawicieli prezydenta, NBP, resortów finansów i pracy) m.in. o przedstawiciela premiera oraz ministra koordynatora służb specjalnych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD