Prezes banku centralnego chwalił byłego szefa KNF. „Doskonale zarządzał”

Redakcja
16.11.2018 14:21
Afera KNF. Prezes NBP Adam Glapiński chwalił byłego szefa KNF
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, zaprzeczył spekulacjom, że zamierza ustąpić ze stanowiska. Jednocześnie chwalił Marka Chrzanowskiego, zdymisjonowanego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Jego zdaniem zarządzał sektorem finansowym „bez zarzutu i z zachowaniem wszystkich profesjonalnych zasad”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Prezes banku centralnego brał udział w Kongresie 590 w Jasionce koło Rzeszowa w panelu poświęconym roli banków centralnych i nadzoru w zmieniającym się świecie.

Glapiński mówił, że „w sensie makro, stabilności systemu bankowego, finansowego, jesteśmy oazą bezpieczeństwa”, co nie znaczy, że taki czy inny bank nie może mieć trudności. Zauważył, że w europejskich stress testach nasze banki wypadają jako wyjątkowo bezpieczne.

Zobacz także

– System, jaki mamy w tej chwili, dobrze działa. Nie mam żadnych zastrzeżeń – powiedział Glapiński. Zaznaczył, że nie ma żadnych zastrzeżeń dotyczących funkcjonowania nadzoru przez czas, kiedy kierował nim Marek Chrzanowski.

– Pan profesor Marek Chrzanowski doskonale tym nadzorem zarządzał, bez zarzutu z zachowaniem wszystkich profesjonalnych zasad – podkreślił. Dodał, że nie było żadnych problemów w systemie. – Współpraca układała się bez żadnych problemów. Mam nadzieję, że tak będzie dalej – dodał.

Zaznaczył, że propozycja włączenia nadzoru bankowego do NBP jest stałą propozycją banku centralnego. – Niezależnie od tego, kto będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego, to będzie podnoszone, bo to wynika z istoty rzeczy, z merytorycznych przesłanek – powiedział.

Już po zakończeniu panelu powiedział dziennikarzom, że NBP dba, by nie było żadnych kłopotów w systemie bankowym, płatnościowym. Zapewnił, że wszystko jest pod kontrolą, stabilne i NBP jest gotów do działania.

– Z minuty na minutę obserwujemy wszystkie płatności, wpłaty, wypłaty, bo tak funkcjonuje system Elixir (elektroniczny system rozliczeń międzybankowych – przyp. red.). Wszystko jest bezpieczne, stabilne – odpowiedział na pytanie, czy zauważa zwiększenie zapotrzebowania na gotówkę.

Zobacz także

O co chodzi w aferze z KNF?

„Gazeta Wyborcza” napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

Po doniesieniach „GW” jeszcze we wtorek wieczorem premier spotkał się z ministrem sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb – ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą.

W środę agenci CBA, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłego przewodniczącego KNF, weszli do biura Komisji Nadzoru Finansowego, by zabezpieczyć materiały dowodowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD