Zamknij

Afera KNF. Prokuratura ujawniła kiedy zostanie przesłuchany Leszek Czarnecki

Redakcja
15.11.2018 20:48
Afera KNF. Prokuratura ujawniła kiedy zostanie przesłuchany Leszek Czarnecki
fot. Pawel Koziol/REPORTER/East News

Na poniedziałek 19 listopada zaplanowano przesłuchanie miliardera Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Banku. Zeznania złoży w wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo jest efektem opublikowania rozmowy biznesmena z dotychczasowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wcześniej o dacie przesłuchanie poinformował też pełnomocnik Czarneckiego - Roman Giertych.

"Prokuratura Krajowa informuje, iż w zaplanowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach terminie - 16.11.2018 r., przesłuchanie Leszka Czarneckiego niestety nie odbędzie się. Do czynności tej nie dojdzie, mimo wcześniejszych zapewnień jego pełnomocnika – adw. Romana Giertycha, o możliwości wykonania przesłuchania w uzgodnionym z nim terminie, ponieważ Leszek Czarnecki przebywa poza krajem" - napisała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Zobacz także

"Prokuraturę poinformował o tym w dniu dzisiejszym adw. Roman Giertych, wnosząc o zmianę terminu przesłuchania. Prokuratura podjęła czynności mające na celu zweryfikowanie informacji o pobycie Leszka Czarneckiego poza granicami Polski" - wskazała Prokuratura.

Niezależnie od tego prokuratura wyznaczyła nowy termin przeprowadzenia czynności przesłuchania Leszka Czarneckiego na dzień 19.11.2018 roku - dodano w komunikacie.

Zobacz także

Afera z KNF

Czarnecki w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy ten był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Wszczęte we wtorek śledztwo dotyczy informacji ujawnionych we wtorek przez "Gazetę Wyborczą", która napisała, że według Czarneckiego - właściciela m.in. Getin Noble Banku - Chrzanowski, ówczesny szef KNF, w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

Chrzanowski we wtorek złożył dymisję, a premier tę dymisję przyjął. P.o. przewodniczącego KNF został wskazany przez premiera obecny zastępca przewodniczącego KNF Marcin Pachucki.

O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Przyjęto wstępną kwalifikację prawną z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD