Zamknij

Afera KNF. Wiemy, kiedy do prokuratury trafi pierwsze urządzenie, które nagrało rozmowę Leszka Czarneckiego w formie wideo

Redakcja
16.11.2018 12:21
Czarnecki
fot. Piotr Zajac/East News

W poniedziałek do prokuratury trafi pierwsze urządzenie nagrywające, które bankier Leszek Czarnecki miał przy sobie w trakcie rozmowy z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim. Chodzi o urządzenie, które nagrywało wideo, a które prawdopodobnie zostało w czasie rozmowy zneutralizowane przez zagłuszarkę włączoną przez Chrzanowskiego – dowiedziało się Radio ZET. 

Nośnik dostarczy sam Leszek Czarnecki, który został wezwany do Prokuratury Krajowej w Katowicach. Istnieje jeszcze jedno urządzenie, ale ono może trafić w ręce prokuratorów później, być może w środę.

Jak dowiedział się reporter Radia ZET, nośnik został wywieziony z kraju, ale innego niż ten, w którym przebywa obecnie Leszek Czarnecki, który w poniedziałek stawi się w prokuraturze. Jego obrońca mec. Roman Giertych złoży wtedy kolejne, trzecie już doniesienie. Na razie nie wiadomo, czego będzie dotyczyło. Prokuratorzy otrzymają też listę świadków, których według obrony należy przesłuchać. 

Afera z KNF

Czarnecki w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy ten był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Wszczęte we wtorek śledztwo dotyczy informacji ujawnionych we wtorek przez „Gazetę Wyborczą”, która napisała, że według Czarneckiego – właściciela m.in. Getin Noble Banku – Chrzanowski, ówczesny szef KNF, w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

Zobacz także

Chrzanowski we wtorek złożył dymisję, a premier tę dymisję przyjął. P.o. przewodniczącego KNF został wskazany przez premiera obecny zastępca przewodniczącego KNF Marcin Pachucki.

O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Przyjęto wstępną kwalifikację prawną z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego – przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. 

RadioZET.pl/PAP/MaG/MP