Zamknij

Wyciekł mail z poczty wiceprezesa PiS Joachima Brudzińskiego. Kolejna odsłona afery mailowej

10.08.2021 13:57
Joachim Brudziński
fot. Sebastian Nowik/REPORTER

Na koncie “Poufna rozmowa” w rosyjskim komunikatorze Telegram pojawił się mail, który hakerzy rzekomo wykradli z prywatnej skrzynki pocztowej wiceprezesa PiS Joachima Brudzińskiego. Wcześniej upubliczniona została rządowa korespondencja z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Na skutek interwencji rządu kilka tygodni temu zablokowane zostały dwa konta publikujące wiadomości z poczty szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mimo tego kolejne maile wciąż wyciekają.

Na koncie “Poufna rozmowa” opublikowana została korespondencja między Joachimem Brudzińskim a Pawłem Majewskim. W niej zawarta jest przekazana wiadomość, od PR-owca Piotra Agatowskiego, dotycząca charakterystyki elektoratów przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. 

Agatowski stwierdził, że największym problemem będzie zbliżenie się do wyborców Konfederacji. “Najtrudniej będzie pozyskać elektorat Konfederacji i KO . Konfederacji dlatego , że uważają nas za konkurencję w podobnej grupie docelowej . Nie patrzą na podobieństwa , a na różnice . To jak wojna w rodzinie , więc ostra .” -  pisał Agatowski w mailu (pisownia oryginalna).

PR-owiec doradzający rządzącym widział szanse w zdobyciu poparcia dla Dudy wśród elektoratu PSL. “PSL - tradycyjnie jak PiS , ale uważają się za lepszych , w przesziości na wsiach PiS to człowiek gorszej kategorii , ponieważ ci z PSL zarabiali pieniądze w różnych spotkach a z PiS byli biedni . Związani z PSL relacjami biznesowymi . Ci są do przejęcia w drugiej turze , ale nie wszyscy , jest tam również część antyPis - pozostałości po koalicji PO - PSL” - analizował (pisownia oryginalna).

Agatowski zauważył, że elektorat Kukiz’15 lubi prezydenta Andrzeja Dudę, ale również zaczyna wspierać Konfederację. “Kukiz - ci najbliżej nas , lubią prezydenta , mniej PiS . Racjonalizują koalicję z PSL Tracą wiatr w żaglach , część przenosi się do Konfederacji .” - podsumował w wiadomości (pisownia oryginalna).

Afera mailowa. "To paradoksalnie byli komuniści i osoby starsze"

Nieformalny doradca Dudy widział możliwość pozyskania poparcia od ludzi głosujących na Lewicę, ale od tych na Wiosnę już nie. “Lewica - elektorat podzielony na kilka grup . Najbliższy nam to paradoksalnie byli komuniści i osoby starsze , ponieważ oni reagują alergicznie na homoseksualistów i ruchy LGBT ( w większości SLD ) . Ze względu na sprawy społeczne najbliżej nam zwolennicy partii Razem , uważają 500+ za świetny program , światopogląd ich nie interesuje . Najdalej zwolennicy Wiosny , żadnych punktów stycznych .” - pisał o wyborcach Lewicy i Wiosny (pisownia oryginalna).

Piotr Agatowski jednoznacznie określił elektorat Koalicji Obywatelskiej, jako “anty-PiS”. “KO - elektorat anyPis , nie ważna kto , byle przeciw Pis . Zrobią wszystko by zaszkodzić PiS i nie mają tu żadnych zahamowań .” - ostrzegał w mailu (pisownia oryginalna)

PR-owiec nie zaskoczył przy analizie tego na kogo zagłosują wyborcy PiSu. Stwierdził jednak, że ryzykowne jest przekonanie, że Duda jest pewny zwycięstwa. “Pis - bezwarunkowo popierają Andrzeja Duda , jako świetnego prezydenta . Ich motywacja będzie kluczowa . Najgorsza rzecz to przekonanie , że Andrzej Duda z pewnością wybory wygra , a takie panuje , nie tylko w PiS ale również we wszystkich innych elektoratach .” - podsumował Agatowski (pisownia oryginalna).

Afera mailowa wybuchła na początku czerwca, kiedy to pojawiły się pierwsze zrzuty ekranu ze skrzynki pocztowej Michała Dworczyka. Jak dotąd mogliśmy przeczytać rozmowy, w których udział brali m.in. Mateusz Morawiecki czy Andrzej Niedzielski. Korespondencja dotyczyła nie tylko walki rządu z koronawirusem, ale również bezpieczeństwa państwa.

Mateusz Morawiecki zapowiedział stworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. - Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym - mówił Morawiecki. 

RadioZET.pl