Zamknij

Afera podsłuchowa. Morawiecki na taśmie z „Sowy i Przyjaciół”. Onet ujawnia nagranie

Redakcja
02.10.2018 15:56
Afera podsłuchowa. Morawiecki na taśmie z „Sowy i Przyjaciół”. Onet ujawnia nagranie
fot. East News

W nagranej rozmowie w "Sowie i Przyjaciołach" obok Mateusza Morawieckiego, ówczesnego prezesa BZ WBK, brali udział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes PGE Krzysztof Kilian (wieloletni przyjaciel Tuska) oraz jego zastępczyni Bogusława Matuszewska. Spotkanie odbyło się wiosną 2013 r. Wszyscy rozmówcy Morawieckiego to ówcześni nominaci Platformy w kluczowych spółkach skarbu państwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Onet.pl opublikował najciekawsze wypowiedzi premiera z trwającego ponad trzy godziny spotkania w restauracji „Sowa i Przyjaciele”— zarówno w formie tekstowej, jak i dźwiękowej. Dostępne jest także całe nagranie.

Morawiecki rozmawiał o "kredytach na słupa". Nowe fakty o aferze taśmowej

Pierwszy z zacytowanych fragmentów rozmowy dotyczy największego banku prywatnego w Rosji, czyli Alfa Banku, który – jak można wywnioskować ze słów Zbigniewa Jagiełły - chciał odkupić od PKO BP kontrolowany przez nich bank ukraiński.

Morawiecki: Ci ruscy mają tyle pieniędzy (…) bieda (…)

Matuszewska: No tak.

Jagiełło: Nie, ale ten Alfa Bank no to jest kojarzony ze służbami rosyjskimi na wprost.

Morawiecki: (…) ku***, proszę cię, każdy bank dotyczący służb eee... absolutnie (…)

Jagiełło: Nie, jeszcze masz (…) bo banki oligarchiczne i służbowe, nie.

Morawiecki: (…) oligarchiczne też są służbowe. Wszystkie są służbowe.

Z kolejnego fragmentu rozmowy wynika, że ludzie PO naciskali, by PKO BP zaangażowało się w ratowanie bankrutujących SKOK-ów.

Jagiełło: To nie jest kwestia pieniędzy… to jest kwestia raczej… nastąpi zwarcie rozumiesz, bo będziesz miał na przykład jakieś pożyczki do wpolityce…

Morawiecki: Tak, tak – potwierdza Morawiecki.

Jagiełło: Do jakichś tam, wiesz… Pieniądze do różnych instytucji, takich właśnie, wiesz, które są używane w (…) taka Telewizja Republika rozumiesz.

Morawiecki: Tak, tak. Oczywiście. Tam, jak to się mówi, finansowanie.

Morawiecki ostro krytykuje OFE zwracając uwagę, że w przyszłości będzie to problematyczna kwestia dla premiera Tuska.

Morawiecki: Jakieś wiesz, OFE, nie? To zapytaj tam Johna, co oni o OFE myślą, to za chwilę zrobią nam, jakieś tam wiesz, ruchu na akcjach takie, srakie. OFE pierd**** nam w dół, wiesz, wyceny. Donald się nie zauważy, jak będzie, wiesz, miał bardzo poważny problem, nie. I tak jeździsz po tym świecie, tak się zastanawiasz, wiesz, gdzie jest ta różnica, poza tym, że oczywiście trzysta lat temu daliśmy dupy i zamiast mieć porządnie oświetlone (…) to się bawiliśmy w jakieś tam liberum veto, demokracje szlacheckie i tak dalej.

Kolejny fragment dyskusji dotyczy światowych kryzysów gospodarczych.

Morawiecki: Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała.

(…) My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my ludzie, we the people, prawda, a już zwłaszcza we the people w Niemczech czy w Hiszpanii, we Francji, musimy obniżyć nasze oczekiwania. Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapier*** i rowy, ku*** kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy (…) wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć emerytury. Mniejsze oczekiwania.

Matuszewska: No, ale to jest trudne.

Morawiecki: To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę.

Matuszewska: Tak.

Morawiecki: Nie chcemy tej wojny, więc to, co robi Merkel, jak się nazywa... Obama, prawda i tak dalej, fantastyczna robota.

Morawiecki kontynuuje temat światowej gospodarki. Pada jednak wiele niecenzuralnych słów.

Morawiecki: Jestem po tych... Po takim moim, wiesz, tournee po tych hedge fundach, inwestycyjnych funduszach i tak dalej, nie. Ciekawe doświadczenie, ale tak samo bardzo smutne. Ku*** siedzą ci bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy, nie? Siedzą w swoich głębokich, wiesz, fotelach. Mają nakumulowane tego oczywiście kapitału tyle, że możesz ich tam w dupę pocałować. Jeszcze się prosisz oczywiście o ten kapitał, nie? Oni oczywiście w tej swojej chciwości... Ja cały czas tak patrzę na ten świat z punktu widzenia geo i historycznego trochę. I mi się wydaje, że popełniają błąd […] Jakby nie dokonuję pewne redystrybucji tego.

W ostatnim z zacytowanych fragmentów Morawiecki przestrzega przed napływem imigrantów z Afryki.

Morawiecki: […] W Nigerii jest więcej osób poniżej siedemnastego roku życia niż w całej Europie. Całej łącznie z Rosją.

Matuszewska: Kiedyś przypłyną.

Morawiecki: No ku***. Wiesz, kiedyś przypłyną, kiedyś coś zrobią. […] Te iphony pokażą im: tu żyje się tak a tu tak. I co my zrobimy jak flotylla tratw ku***, nawet tam z północy Afryki będzie na południe? […] Będziemy strzelać, będziemy odpychać ich, wiesz.

Pełny zapis audio rozmowy, skopiowany z płyty znajdującej się w aktach sądowych, można ściągnąć tutaj.

RadioZET.pl/Onet/BM