Zamknij

Wałęsa, Pawlak, Nowak. Oto lista osób podsłuchiwanych w aferze taśmowej [NOWE FAKTY]

Redakcja
08.10.2018 17:28
Afera podsłuchowa. Ujawniono listę osób nagranych przez kelnerów
fot. KAROL SEREWIS/East News

Zdaniem prokuratorów w restauracjach "Sowa i Przyjaciele" oraz "Amber Room" podsłuchano ponad 100 rozmów osobistości ze świata polityki i biznesu. W poniedziałek portal Onet opublikował listę osób, które na pewno zostały nagrane w ramach tzw. afery taśmowej. Wśród nich znalazł się między innymi były prezydent Lech Wałęsa oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak Kamysz.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

W aktach sprawy sądowej, w której za tzw. aferę podsłuchową skazano przedsiębiorcę Marka Falentę oraz dwóch kelnerów - Łukasza N. i Konrada Lasotę, dziennikarze portalu Onet odnaleźli listę 11 nieznanych nagrań.

W posiadaniu śledczych mają znajdować się nieopublikowane dotąd rozmowy polityków koalicji rządzącej PO-PSL w latach 2007-2015 m.in. Sławomira Nowaka (były minister transportu), Włodzimierza Karpińskiego (były minister skarbu), Krzysztofa Kwiatkowskiego (prezesa Najwyższej Izby Kontroli), Elżbiety Bieńkowskiej (byłej wicepremier), Bartosza Arłukowicza (byłego ministra zdrowia), Waldemara Pawlaka (byłego premiera) oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza (prezesa PSL).

Zobacz także

Ponadto prokuratorzy - dzięki działaniom Centralnego Biura Antykorupcyjnego - weszli w posiadanie podsłuchanych rozmów osobistości świata biznesu m.in. Tomasza i Ewy Misiaków, Mariusza Gacy i Joanny Makowieckiej-Gaca.

Wśród pozyskanych przez CBA podsłuchanych rozmów ma się znajdować nagranie spotkania władz PZU z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

"Chętnie zapoznałbym się z treścią takiego nagrania. Nie pamiętam takiej rozmowy, a mogłaby ona pozostać w moim archiwum dla potomnych. Nie chodzi mi o to, że chciałby odsłuchać tą rozmowę, bo mam ciekawsze rzeczy do słuchania, chodzi bardziej o walor historyczny, bo wszystkie rzeczy, które mnie dotyczą oddaję do Klasztoru na Jasnej Górze" - tak śledczym o nagraniu opowiedział w zeznaniach Wałęsa.

Zobacz także

Onet podkreślił, że znacznie większa jest liczba nagrań, których dotąd nie udało się odzyskać śledczym. Z zeznań kelnerów wynika, że podsłuchiwany był m.in. były miliarder Jan Kulczyk, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier Leszek Miller, właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak oraz lobbysta Marek Dochnal.

Istnieje również podejrzenie, że nagrania z restauracji "Sowa i Przyjaciele" oraz "Amber Room" mogą być walutą na czarnym rynku. Dowodem na to ma być sposób, w jaki agencji CBA weszli w posiadanie wspomnianych wcześniej 11 nagrań. Pozyskano je - według Onetu - jako cześć przestępczego rozliczenia od "kontrahentów".

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/PTD