Zamknij

CBA zatrzymało Marka M., znanego handlarza roszczeń nieruchomościami

Redakcja
21.08.2018 16:30
Afera reprywatyzacyjna. Zatrzymano handlarza roszczeń Marka M.
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Marek M., znany handlarz roszczeniami do warszawskich nieruchomości, został we wtorek zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przeszukiwane są również biura i mieszkania należące do podejrzanego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że agenci z warszawskiej delegatury CBA zaangażowani w zatrzymanie i sprawę przeszukują też należące do Marka M. mieszkania, biura i niektóre jego nieruchomości.

Zaznaczył, że Marka M. zatrzymano w związku z podejrzeniem oszustwa przy nabyciu kamienicy i działki w Warszawie o wielomilionowej wartości.

Zobacz także

- Nasi agenci sprawdzają teraz kilkanaście adresów związanych ze sprawą. Po zakończeniu czynności zatrzymany trafi do prokuratury, gdzie zostaną mu postawione zarzuty - powiedział Brodowski.

Wcześniej rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała, że Marka M. zatrzymano na zlecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Prokurator Regionalny we Wrocławiu Piotr Kowalczyk powiedział, że Marek M. został zatrzymany w śledztwie dotyczącym warszawskiej reprywatyzacji, a czynności z jego udziałem będą prowadzone w środę.

CBA wraz z Prokuraturami Regionalnymi we Wrocławiu i Warszawie prowadzi postępowania dotyczące nieprawidłowości podczas reprywatyzacji w stolicy.

Zobacz także

Marek M. to jeden z najbardziej znanych handlarzy roszczeniami do nieruchomości w Warszawie objętych tzw. dekretem Bieruta.

Jak tłumaczy portal TVNWarszawa.pl, jego nazwisko pojawia się przy ponad 80 nieruchomościach związanych z reprywatyzacją. To on spisał 51 roszczeń, schował je w jednej teczce zatytułowanej "Moje grunty warszawskie" i zaniósł do warszawskiego ratusza.

Marek M. jako pełnomocnik właścicieli, przejął też kamienicę przy Nabielaka 8. Z tego budynku wyprowadzili się wszyscy poza Jolantą Brzeską, która jako działaczka społeczna walczyła ze skutkami warszawskiej reprywatyzacji i broniła praw lokatorów. Jej spalone zwłoki znaleziono w marcu 2011 roku w Lesie Kabackim. Śledczy nadal nie ustalili w jaki sposób zginęła kobieta.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVNWarszawa.pl/PTD