Zamknij

Afera w PKP. Była wieloletnia pracownica PIS w spółce, z którą PKP podpisało umowę

Redakcja
11.03.2017 15:16
pkp
fot. Wikipedia

Była wieloletnia pracownica klubu parlamentarnego PIS w spółce, z którą PKP podpisało niekorzystną umowę przy organizacji Światowych Dni Młodzieży - ustaliło Radio ZET. Chodzi o wartą prawie 2 miliony złotych umowę na szkolenia antyterrorystyczne kolejarzy. Za jej zawarcie zarzuty usłyszał i został zdymisjonowany cały zarząd kolejowej spółki.

Według KRS była pracownica klubu PIS ma 10 procent udziałów w spółce Sensus Group. Spółka bez przetargu została wybrana do szkolenia kolejarzy w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym. Jednak według prokuratury, spółka Sensus Group w momencie podpisywania umowy formalnie nie istniała. Sensus Group nie miała wtedy jeszcze pracowników, siedziby, a jedynie adres do korespondencji w firmie prowadzącej wirtualne biura. Prezes Sensus Group, Sławomir W. kupił bowiem inną spółkę, która istniała od 2004 roku i przemianował ją na Sensus Group. Była to Agencja Informacyjno-Autorska "Best" sp. z o.o. zajmująca się produkcją telewizyjną. Jednym z właścicieli tej spółki była wieloletnia pracownica klubu PIS. Pracowała w Sejmie od 2001 roku, przez ponad 10 lat i jest dobrze znana posłom i europarlamentarzystom. Była pracownica klubu PIS nie sprzedała swoich udziałów i nadal według KRS jest współwłaścicielką spółki przemianowanej na Sensus Group. Nie zasiada już jednak w jej zarządzie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Prokuratura postawiła zarzuty 9 osobom, w tym Sławomirowi W. Miał się dopuścić oszustwa. Zarzuty usłyszeli też wszyscy członkowie zarządu PKP. Zarzucono im nieumyślne wyrządzenie szkody w mieniu PKP SA o wartości 1,9 mln zł, wskutek niedopełnienia obowiązku należytego dbania o majątek Spółki. Między innymi nie zweryfikowali wiarygodności spółki Sensus Group, w tym jej doświadczenia oraz możliwości realizacji umowy.

Zobacz także

Do czasu publikacji była wieloletnia pracownica klubu PIS nie odpowiedziała na pytania Radia Zet, jaką funkcję pełniła w klubie PIS i czy w spółce Sensus Group pracowała przy umowie z PKP.

Sławomir W. w innej swojej spółce prowadził interesy z Andrzejem Pawlikowskim i Grzegorzem Małeckim. Pawlikowski w czasie podpisywania umowy między PKP a Sensus Group był szefem BORu, a Małecki kierował Agencją Wywiadu.

RadioZET.pl/MaG/DG