Zamknij

Afrykański pomór świń w Polsce. Są najnowsze dane

Redakcja
08.11.2017 18:46
Afrykański pomór świń w Polsce. Są najnowsze dane
fot. Archiwum

Od 9 października nie ma nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach. Prawdopodobnie jest to związane ze zbliżającym się sezonem zimowym - poinformowała na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Wprawdzie nie ma informacji o chorobach wśród świń, jednak wciąż notowane są przypadki ASF u dzików. Do 6 listopada br. (od 17 lutego 2014 r.) stwierdzono w Polsce 103 ogniska ASF u świń (w tym 80 ognisk w 2017 r.) i 572 przypadki u dzików. Ogniska wystąpiły w województwie podlaskim - 16, mazowieckim - 6 oraz lubelskim – 58 ognisk.

Wymowne statystyki

Statystyki mówią same za siebie. – 75 ognisk ASF stwierdzono w gospodarstwach utrzymujących od jednej do kilkudziesięciu sztuk świń, trzy ogniska w gospodarstwach liczących powyżej 100 sztuk świń i dwa ogniska w gospodarstwach utrzymujących powyżej 1 000 sztuk świń – czytamy w komunikacie.

Związkowcy ostrzegają

Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski twierdzi, że brak pomocy ze strony państwa dla rolników dotkniętych wystąpieniem ASF doprowadziło do likwidacji 3,5 tys. gospodarstw. Związkowiec zagroził, że jeżeli rolnicy nie doczekają się pomocy, jeszcze w tym roku wyjdą na ulice.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz