Zamknij

Agata Duda wzięła udział w uroczystości 73 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrueck

Redakcja
22.04.2018 13:04
Agata Duda
fot. prezydent.pl

Obóz w Ravensbrueck ma dla nas szczególne znaczenie, Polki stanowiły tu najliczniejszą grupę narodową – mówiła w niedzielę Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama dziękowała b. więźniarkom za ich świadectwo, które jest głośnym wołaniem: "nigdy więcej ideologii szerzących nienawiść i pogardę"

"Dla nas Polaków obóz w Ravensbrueck ma szczególne znaczenie. Blisko 32 tys. Polek stanowiło najliczniejszą grupę narodową wśród osadzonych. Wiele z nich współtworzyło nasze narodowe elity, skazane przez niemieckiego okupanta na wyniszczenie" – powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości rocznicowych w Miejscu Pamięci obozu w Ravensbrueck. Żona prezydenta RP przypomniała, że były to kobiety żołnierze Armii Krajowej, a także zakonnice czy harcerki.

Agata Duda w Miejscu Pamięci obozu w Ravensbrueck

Trafiały tutaj, ponieważ ich czynne zaangażowanie na rzecz wolnej Polski oraz ich oddziaływanie społeczne niemieckie władze okupacyjne uważały za zagrożenie – zaznaczyła.

Agata Kornhauser-Duda skierowała wyrazy podziękowania i szacunku do obecnych na uroczystości byłych więźniarek obozu. – Drogie panie, chylę przed paniami czoła. Dziękuję za waszą obecność i za składane przez panie świadectwo. Jego znaczenia nie sposób przecenić – powiedziała.

"Nigdy więcej wojny"

Pierwsza Dama podkreśliła, że jest ono bezcennym darem dla przyszłych pokoleń, "jest głośnym wołaniem: „nigdy więcej wojny”. "Nigdy więcej ideologii szerzących nienawiść i pogardę" – podkreśliła.

Obóz w Ravensbrueck

Obóz w Ravensbrueck utworzono w marcu 1939 r. Był pierwszym i jedynym kobiecym obozem koncentracyjnym w Trzeciej Rzeszy. Pełnił tę funkcję do czasu utworzenia oddziału kobiecego w obozie Auschwitz w 1942 r. Przeszło przez niego ok. 120 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych. Najliczniejszą grupę wśród więźniarek stanowiły Polki.

RadioZET.pl/PAP/strz