Zamknij

Rating Polski: Agencja Fitch nie zmieniła oceny

26.09.2020 00:02
Pieniądze
fot. Stanisław Bielski/REPORTER

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 dla zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Stabilny wzrost gospodarki

"Rating na poziomie A- odzwierciedla zróżnicowaną gospodarkę Polski, charakteryzującą się stabilnym wzrostem i solidnymi ramami polityki ekonomicznej, w połączeniu z członkostwem w UE. Jest to równoważone niższym PKB per capita i stosunkowo wysokim długiem zagranicznym netto, w porównaniu do państw z koszyka ratingowego" - napisano w komunikacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Fitch potwierdza dotychczasowy rating Polski. Swoją decyzję - jak czytamy w komunikacie resortu - Fitch uzasadniła wskazując na cechy polskiej gospodarki, takie jak: jej zdywersyfikowanie, utrzymywanie się na ścieżce stabilnego wzrostu wspierane rozważnie prowadzoną polityką gospodarczą oraz członkostwem w UE.

Koronawirus zagrożeniem dla gospodarki

Zdaniem agencji Fitch, ryzyko dla wzrostu stanowi możliwość nałożenia nowych obostrzeń sanitarnych, jeśli liczba osób zarażonych koronawirusem wzrośnie.

W ocenie Fitch, ostatnie spory wewnątrz kolacji Zjednoczonej Prawicy zagrażają stabilności rządów, jednak przedterminowe wybory z tego powodu wydają się mało prawdopodobne.

"Wydaje się, że wewnętrzne spory dotyczące ustawodawstwa zagrażają stabilności rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy. Będąca u władzy partia Prawo i Sprawiedliwość  jest największą partią Sejmu, ale bez partnerów koalicyjnych brakuje jej większości" - napisano.

Optymistyczne prognozy

Fitch przewiduje, że w całym 2020 r. PKB spadnie o 3,5 proc., ale już w 2021 r. Polska powróci na ścieżkę wzrostu z dynamiką PKB w wysokości 4,5 proc. oraz 3,3 proc. w 2022 r., czemu sprzyjać będzie wzrost inwestycji oraz konsumpcja prywatna.

RadioZET.pl/PAP