Zamknij

80 rocznica ataku ZSRR na Polskę. B. doradca Putina zaprzecza okupacji Polski

17.09.2019 10:11
Agresja ZSRR na Polskę
fot. Wikimedia.org/Bundesarchiv Bild

Mija 80 lat od ataku ZSRR na Polskę. Rosja wypiera się okupacji Polski, czego dowodzi wypowiedź Siergieja Iwanowa, szefa rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO). Iwanow wyraził opinię, że twierdzenie, iż ZSRR jesienią 1939 roku okupował Polskę, jest niezgodne z faktami historycznymi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Agresja ZSRR na Polskę rozpoczęła się 17 września 1939 roku. Sprawę zupełnie inaczej widzi były bliski współpracownik prezydenta Rosji, Władimira Putina. Słowa Iwanowa wywołują dziś w naszym kraju sporo kontrowersji.

Zafałszowanie historii w imię udawanych poprawnych relacji to bardzo zła polityka, na którą nigdy nie będziemy się godzić.

Piotr Müller, rzecznik rządu, w Polskim Radiu

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę, łamiąc obowiązujący pakt o nieagresji. Była to konsekwencja sojuszu z hitlerowską Rzeszą, zakładającego rozbiór Polski i państw bałtyckich.

Zobacz także

Piotr Mueller stwierdził, że słowa Iwanowa są „przerażające”.

To są cytaty de facto z końcówki lat 30., lat 40., propagandy radzieckiej. Ona mówiła, że przychodzi z bratnią pomocą Polsce, która potrzebuje pomocy. Wiemy, jak było naprawdę, wiemy, co się naprawdę wydarzyło w Polsce. To był sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i inne kraje i trzeba o tym odważnie, wprost mówić.

rzecznik rządu

 RadioZET.pl/PAP