Zamknij

Agrounia strajkuje drugą dobę. Blokady dróg w kolejnych miejscach

PAP
25.08.2021 10:15
Agrounia ustawiła blokady dróg w całej Polsce
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Protestujący od wtorku rolnicy kontynuują blokadę dróg lub utrudniają przejazd w kilkunastu miejscach w kraju. – Będziemy stać na drogach w całej Polsce i nie robimy tego ostatni raz – mówił w środę w małopolskich Wawrzeńczycach lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Aktualizujemy listę miejsc, gdzie blokady Agrounii spowodują w środę utrudnienia.

Lider Agro u nii Michał Kołodziejczak powiedział, że rolnicy stali na drogach całą noc, a zgromadzenia przebiegły spokojnie. Blokady dróg odbył się w województwach: wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim.

Środowe protesty w niektórych miejscach będą kontynuacją działań z wtorku m.in. w Nowym Mieście nad Wartą czy w Radzyniu Podlaskim i w Wólce Zastawskiej na Lubelszczyźnie. Będą też nowe blokady w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, Piły i Kępna. W Czaplinku na Mazowszu zaprotestują sadownicy, w Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim blokowane jest rondo.

Agrounia strajkuje drugą dobę. Blokady dróg w kolejnych miejscach

– Naszym uporem sprawiliśmy, że rolnicy wyszli na drogi na kilkadziesiąt godzin. Jest to bardzo trudne w momencie, kiedy władza dzieli wszystko na dwa. Widzimy falę hejtu spływającą z obozu władzy w naszym kierunku – mówi w środę w Małopolsce Kołodziejczak. Dodał, że władza chciałaby "zapędzić rolników do Warszawy pod Sejm i tam otoczyć policją". – Będziemy stać na drogach w całej Polsce i nie robimy tego ostatni raz. My robimy to po raz pierwszy na dużą skalę, ale na pewno nie ostatni – zapowiedział.

Kołodziejczak podkreślił, że rolnicy protestują nie tylko dla siebie, ale mając na uwadze rozwój rolnictwa i produkcję żywności. Przypomniał, że Wawrzeńczyce, gdzie protest zakończył się o godz. 8 rano, to zagłębie polskich warzyw. Jak mówił lider Agrounii, przez Małopolskę przeszły nawalne deszcze i gradobicia, a polscy rolnicy w roku 2021 nawet nie mogli ubezpieczyć upraw i płodów rolnych od skutków klęsk żywiołowych.

– Władza kolejny miesiąc nas ignoruje i olewa – mówił Kołodziejczak. – Żyjemy w kraju, gdzie obóz rządzący nadużywa swoich kompetencji, bo jest to swoiste nadużycie nieodzywanie się do ludzi, którzy strajkują – ocenił lider Agrounii. – Władza jest nieskuteczna i demagogiczna. Buduje opowieści, za którymi nie stoją fakty. To jest właśnie władza PiS – powiedział.

Jak mówił, każdego dnia w Polsce upada 50 gospodarstw, kryją się za tym ludzkie dramaty: brak środków do życia i samobójstwa. Kołodziejczak podał, że z roku na rok rolnicy coraz taniej sprzedają warzywa, żeby kupić litr paliwa, muszą sprzedać 20 kg cebuli lub 15 kg ziemniaków, worek kapusty, 5 kg cukinii. Wskazał, że Polska nie może wywozić ziemniaków na rynek UE, ich produkcja w naszym kraju zmalała o ok. 40 proc., wydłuża się droga żywności od producenta do konsumenta.

– Ten rząd nie ma naszego zaufania i mandatu. Ludzie, którzy są posłami, okradają nas wszystkich, pracują za nasze pieniądze, ale nie wykonują pracy, tylko te pieniądze biorą – powiedział. Kołodziejczak dziękował rolnikom, którzy wyszli na drogi. Zapowiedział kolejną, jeszcze bardziej dotkliwą falę protestów. – Czujemy się zostawieni i zlekceważeni – powiedział. Pytał, gdzie jest opozycja.

Paweł Drabik, koordynator Agrounii w Małopolsce, pytał "czy to jest arogancja pana premiera, czy próba dalszego lekceważenia rolników, że się nie odezwał i nie ma zamiaru się odezwać". – To jest wydaje mi się duży błąd – ocenił Drabik.

Agrounia strajkuje. Blokady dróg w środę

W środę nadal nieprzejezdna ma być DK 12 w Srocku w woj. łódzkim, na którą wyjechało kilkadziesiąt ciągników i maszyn rolniczych. W takiej samej formie protest ma być kontynuowany również m.in. na DK 11 w Nowym Mieście nad Wartą w woj. wielkopolskim, DK 19 w Radzyniu Podlaskim na wysokości skrzyżowania z drogą DK 63 w kierunku Sławatycz oraz na DK 76 w Wólce Zastawskiej w woj. lubelskim. Na godz. 9 zapowiedziano zaś rozpoczęcie protestu na DK 15 w Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim.

"Nie zwalniamy tempa. W Wielkopolsce, dochodzą trzy lokalizacje (m.in. okolice Ostrowa Wlkp. i Piły - PAP), w sumie będziemy w czterech miejscach. Na drogę wychodzą sadownicy w Czaplinku na Mazowszu (DK 50 – PAP). W województwie kujawsko-pomorskim będzie blokada ronda w Brodnicy (rondo przy Bosmanie). Rolnicy nie schodzą z drogi na Lubelszczyźnie - w Radzyniu Podlaskim i w Wólce Zastawskiej" – poinformowała AgroUnia. W tych miejscach kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Policja kieruje ruch objazdami.

W środę rano protesty mają zakończyć się natomiast na: DK 5 w Kołaczkowie w woj. kujawsko-pomorskim, skrzyżowaniu DK 50 i DK 92 w Kuznocinie k. Sochaczewa w woj. mazowieckim,  DK 79 w Wawrzeńczycach w woj. małopolskim, DK 97 w Rzeszowie na rondach: Kuronia i Pobitno.

Blokady dróg w środę. Lista

Woj. kujawsko-pomorskie:

  • Brodnica, rondo przy Bosmanie, skrzyżowanie DK 15, start o godzinie 9.00. Blokada potrwa do 20.00.

Woj. lubelskie:

  • Kontynuacja 48-godzinnej blokady w Radzyniu Podlaskim. Rolnicy o 8.00 we wtorek zatrzymali ruch na DK 19 na wysokości skrzyżowania z drogą DK 63 w kierunku Sławatycz.
  • Kontynuacja 48-godzinnej blokady drogi nr 76 w Wolce Zastawskiej. Protest rozpoczął się tam o godz. 8.00 we wtorek.

Woj. łódzkie:

  • Kontynuacja 48-godzinnej blokady DK 12 w Srocku, która rozpoczęła się we wtorek o godz. 8.00.

Woj. mazowieckie:

  • Kozietuły, zakład przetwórczy, start między godz. 9:00-10:00 i DK 50 na wysokości Czaplinka. Blokada potrwa 24 godziny.

Woj. wielkopolskie:

  • Kontynuacja 48-godzinnej blokady drogi nr 11 w Nowym Mieście nad Wartą, która rozpoczęła się we wtorek o godz. 9.00.
  • Droga krajowa nr 25 Kalisz-Ostrów, miejscowość Ociąż, start o 9.30 (przejazd traktorów).
  • Pow. Kępiński Miejscowość Rzetnia, DK 11, start o 9.00; blokada 24-godzinna.
  • Chrustowo, gmina Ujście, Powiat Pilski (przejazd traktorów od Ujścia do Piły, DK 11); start o 12.00.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Małgorzata Wosion, Rafał Pogrzebny, Bartłomiej Pawlak/oprac. AK