Zamknij

„Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”. Jak oddać jedzenie, które zostało nam po świętach?

Redakcja
26.12.2018 16:44
„Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”. Jak oddać jedzenie, które zostało nam po świętach?
fot. Shutterstock

W 50 miastach Polski rozpoczęła się świąteczna akcja "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Jeśli nie chcemy, by jedzenie zmarnowało się po świętach, możemy przekazać je potrzebującym. Wystarczy się zgłosić a wolontariusze odbiorą od nas paczkę i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla ubogich i bezdomnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja trwa do 28 grudnia. W tym roku będzie miała rekordowy zasięg – obejmie 50 miast i miasteczek w 16 województwach, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę i Łódź.

Wystarczy, że osoby, które chcą przekazać żywność potrzebującym, wypełnią prosty formularz na stronie akcji. Po ustaleniu godziny odbioru wolontariusz przyjedzie, odbierze paczkę i zawiezie ją do lokalnej instytucji wspierającej ubogich.

- Przyjmujemy każde świeże, przygotowane w domu potrawy, takie jak pierogi, bigos, makarony i sałatki, jak również ciasta, pieczywo i wszelkie produkty o długim terminie ważności. Jedzenie może być świeżo zrobione lub otwarte, o ile mamy pewność, że jest dobre do zjedzenia w ciągu 24 godzin – wyjaśnia inicjatorka akcji Maria Skołożyńska.

Zobacz także

Jak dodaje, jeśli mamy wątpliwości, czy jedzenie wciąż będzie świeże następnego dnia, wystarczy zadać sobie pytanie, czy dalibyśmy je do jedzenia naszym bliskim.

- Jeśli tak, to można je nam przekazać – mówi Skołożyńska.

Z każdą edycją akcja się rozrasta. Po Wielkanocy wolontariusze odebrali kilka ton żywności. Dzięki  temu świąteczne posiłki dostały tysiące potrzebujących. Szczegółowe informacje o zgłoszeniach można odnaleźć na stronie podzielmysię.pl.

RadioZET.pl/PAP/JŚ