Zamknij

Akcja „Prędkość”. Kierowcy, uważajcie: dziś policyjne kontrole na drogach

23.10.2019 10:55
Akcja „Prędkość”. Kierowcy, uważajcie: dziś policyjne kontrole na drogach
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Kierowcy, przygotujcie się na akcję „Prędkość”. To policyjna inicjatywa, która rozpoczęła się na polskich drogach w środę, 23 października rano, i potrwa do godziny 22.00. Więcej patroli kierowcy mogą się spodziewać przede wszystkim tam, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków – oznajmił Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Policyjna akcja „Prędkość” odbywa się od godziny 6.00 rano do 22. W tym czasie na drogi w całej Polsce wyjedzie ponad 5 tysięcy policjantów ruchu drogowego, którzy będą mieli do dyspozycji radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.

Kontrole wymierzone są w piratów drogowych

Policja ostrzega, że choć jej działania są wymierzone w kierowców, którzy przekraczają prędkość, to patrole będą zwracały uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, m.in. będą kontrolowały stan trzeźwości i stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

Zobacz także

– Ta akcja jest bardzo potrzebna, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia z Warszawy, gdzie w wypadku drogowym zginął ojciec ratujący swoje dziecko i żonę. To wydarzenie pokazało, że jeśli wyłączymy uwagę, a włączymy prędkość, to ruch drogowy może stać się czymś skrajnie niebezpiecznym – zaznaczył podinsp. Kobryś.

Zobacz także

Zaapelował też do pieszych, by byli czujni i ostrożni na przejściach. Dodał, by wszelkie nieprawidłowości – szczególnie w rejonie przejść dla pieszych – zgłaszać policji, podając numer rejestracyjny samochodu.

Apel policji do kierowców

– Przejścia dla pieszych powinny być azylem, ale niestety nie są. Musimy być czujni, bo to my jako piesi możemy stracić życie – podkreślił Kobryś.

Zobacz także

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że od początku roku zginęło na drogach ponad 2,3 tys. osób – prawie jedna trzecia przez nadmierną prędkość.

Dla porównania: w 2018 roku z winy kierujących pojazdami zdarzyło się 27 556 wypadków, w których zginęło prawie 2,2 tys. osób, a 33 261 zostało rannych.

Zobacz także

Policjanci zwracają uwagę, że chociaż w 2018 roku główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to od lat ludzie najczęściej giną z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

„Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań” – informuje policja.

 

RadioZET.pl/gazeta.pl/PAP