Zamknij

PiS po wyborach podnosi podatek na alkohol. Minister: wpłynie na zdrowie Polaków

15.11.2019 14:19
Jerzy Kwieciński
fot. PAP

Akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie od 1 stycznia 2020 roku. Dzięki temu budżet zyska w przyszłym roku około 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. „Akcyza ma cel ściśle finansowy, ale też zakładamy, że będzie miała wpływ na zdrowotność Polaków” – powiedział w piątek minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 procent. Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący zmiany w ustawie. W 2020 roku budżet Polski ma zyskać dodatkowe około 1,7 mld zł.

Akcyza na alkohol w górę. Minister: wpłynie na zdrowie Polaków

Jerzy Kwieciński podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami stwierdził, że  akcyza, szczególnie na takie produkty, jak wyroby tytoniowe czy na alkohol, jest pewnym stymulantem w stosunku do społeczeństwa.

Akcyza nie tylko ma cel ściśle finansowy, ale również zakładamy, że będzie miała wpływ na zdrowotność naszego społeczeństwa. [...] również na zwiększenie długości życia

minister finansów

Minister finansów stwierdził, że większa akcyza, co pokazują badania, zmniejsza korzystanie społeczeństwa z tych używek.

Zobacz także

Kwieciński przypomniał także, że przez wiele ostatnich lat akcyza nie była podwyższana i jest niższa w porównaniu z wieloma rozwiniętymi państwami Europy.

„Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie [...] o podatku akcyzowym [...], których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie” – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

RadioZET.pl/PAP