Zamknij

Alarm smogowy. Zły stan powietrza w sześciu województwach

Redakcja
23.01.2019 11:15
Alarm smogowy
fot. East News

Smog nad Polską. GIOŚ i RCB podają, że bardzo zła jakość powietrza jest w środę w niektórych miejscowościach woj. lubuskiego, śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego, a zła w woj. pomorskim i wielkopolskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Bardzo zła jakość powietrza występuje w województwie lubuskim, gdzie stężenie pyłu PM10 w niektórych miejscach waha się między 153,0 a 175,5 µg na metr sześcienny. Stacje pomiarowe na Śląsku i Dolnym Śląsku odnotowują stężenie pyłów między 158,6 µg/m3 w Bielsku-Białej do 193,2 µg/m3 w Legnicy. Najgorszą jakość powietrza odnotowano w środę rano w Nowym Targu – 224,6 miligramów pyłów na metr sześcienny.

Zła jakość powietrza jest według  RCB i GIOŚ w niektórych miejscach w woj. pomorskim (do 117,3 µg/m3) i wielkopolskim (do 114,9 µg/m3).

Na pozostałym obszarze kraju wartości są określane jako dostateczne, umiarkowane i dobre.

Smog
fot. Airly.eu

Jak smog wpływa na zdrowie? 

Bardzo zła i zła jakość powietrza według informacji GIOŚ ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, osoby cierpiące na astmę oraz kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum.

Zobacz także

W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym. 

RadioZET.pl/PAP/DG