Alarmy bombowe przed maturami. Jest stanowisko CBŚP

Redakcja
06.05.2019 11:28
Alarmy bombowe przed maturami. Jest stanowisko CBŚP
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER/East News

– CBŚP poinformowało o podejmowanych przez osobę lub osoby działaniach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminów maturalnych – przekazała w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna w piśmie skierowanym do dyrektorów szkół.

Zobacz także

– W części szkół ponadgimnazjalnych egzamin maturalny rozpoczął się z opóźnieniem. Nie ma obecnie informacji, by w jakiejś szkole egzamin się nie odbywał – poinformował dyrektor CKE, Marcin Smolik.

 – Kilkadziesiąt szkół w każdej okręgowej komisji egzaminacyjnej otrzymało sygnały o podłożeniu ładunków wybuchowych. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe – podkreślił.

CKE: w każdej OKE kilkadziesiąt sygnałów alarmowych

Szef CKE podał, że w związku z tym w części szkół ponadgimnazjalnych egzamin maturalny rozpoczął się z opóźnieniem.

Zobacz także

– Do dyrektorów niektórych szkół w Polsce dotarły drogą mailową informacje różnie sformułowane o tym, że jest bomba, albo też będzie wybuch, lub że podłożony jest gaz – powiedział  dyrektor CKE.

– O tym, że mogą być takie informacje, byliśmy poinformowani już w ubiegłym tygodniu. Współpracowaliśmy w tej sprawie z Komendą Główną Policji i z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Dziś rano rozesłaliśmy pisma do dyrektorów szkół, jak mają się w takiej sytuacji zachować – dodał Marcin Smolik.

Pytany o skalę zjawiska podał, że to było kilkadziesiąt szkół w każdej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

„Nie ma żadnego zagrożenia”

Zapewnił, że każdy sygnał został sprawdzony, w szkołach były kontrole pirotechniczne; wszystkie alarmy okazały się fałszywe.

Zobacz także

Pytany, czy w związku z alarmami bombowymi w którejś ze szkół egzamin maturalny w poniedziałek rano się nie odbył, odpowiedział, że obecnie nie ma takich informacji. Jednocześnie poinformował, że w części szkół egzamin rozpoczął się z opóźnieniem, nawet sięgającym godziny.

W rozmowie z PAP mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji potwierdził, że w poniedziałek do policji wpłynęła informacja o podłożeniu ładunków wybuchowych w niektórych szkołach, w których odbywają się matury.

– Nie ma żadnego zagrożenia, w tej chwili pracujemy nad ustaleniem tożsamości osób, które o tym informowały – zaznaczył.

RadioZET/PAP