Zamknij

Aleksander Doba nie żyje. "Zmarł śmiercią podróżnika"

23.02.2021 13:25
Aleksander Doba nie żyje
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Aleksander Doba nie żyje. O śmierci podróżnika poinformowała jego najbliższa rodzina za pomocą mediów społecznościowych. Jego bliscy opublikowali poruszający wpis, w którym żegnają się ze słynnym kajakarzem. "Zmarł śmiercią podróżnika, spełniając swoje marzenia" - czytamy.

Aleksander Doba nie żyje. "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki" - napisali w mediach społecznościowych najbliżsi słynnego podróżnika.

Aleksander Doba w chwili śmierci miał 74 lata. Był kajakarzem z ogromnymi osiągnięciami na koncie. Jako pierwszy człowiek w historii świata sam opłynął kajakiem Ocean Atlantycki, przemieszczając się z kontynentu na kontynent – z Afryki do Ameryki Południowej. Dokonał tego tylko i wyłącznie dzięki sile mięśni. Ponadto samodzielnie opłynął kajakiem także Morze Bałtyckie i jezioro Bajkał.

aleksander-doba-nie-zyje
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski.

Aleksander Doba nie żyje. "Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki"

Aleksander Dobra był również pierwszym kajakarzem, który opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga, a także Polskę po przekątnej – z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotnie zdobył złoty, srebrny i brązowy medal na Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Był "Podróżnikiem Roku 2015". Tytuł ten otrzymał w wyniku głosowania internetowego na stronie "National Geographic".

Tragiczną wiadomość o śmierci polskiej legendy komentują również politycy i dziennikarze. "Bardzo smutna wiadomość. Wielki podróżnik. Duma Pomorza Zachodniego. Aleksander Doba nie żyje" – napisał na Twitterze Sławomir Nitras z PO. "Smutna informacja. R.I.P." – skomentował z kolei Grzegorz Nocoń z Porozumienia

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Facebook