Zamknij

Kwaśniewski dla Radia ZET: Decyzja podjęta przez prezydenta Dudę jest nieważna i nielogiczna

Redakcja
31.05.2017 18:30
Kwaśniewski dla Radia ZET: Decyzja podjęta przez prezydenta Dudę jest nieważna i nielogiczna
fot. Radio ZET

- Nie trzeba się odwoływać do Sądu Najwyższego czy najwybitniejszych prawników. Na zdrowy rozum - osoba, która nie jest skazana wyrokiem prawomocnym, jest ciągle osobą niewinną. Ułaskawienie może dotyczyć tylko skazanych prawomocnym wyrokiem. Dla mnie sprawa jest absolutnie oczywista - były prezydent Aleksander Kwaśniewski dla Radia ZET skomentował dzisiejszą uchwałę Sądu Najwyższego.

Jak dodaje, nie wyobraża sobie, by przed zakończeniem procesu karnego stosować prawo łaski. - To jest wtedy zmiana z formuły ułaskawienia na formułę swoistego glejtu niewinności. To jest, moim zdaniem, całkowicie nielogiczne co zrobił prezydent Duda i całkowicie zrozumiałe co powiedział Sąd Najwyższy. Decyzja prezydenta, podjęta być może w dobrej wierze, jest decyzją nieważną. Dopóki nie ma prawomocnego wyroku, prezydent nie może w sprawę ingerować - podsumował Kwaśniewski.

Zobacz także

Sąd Najwyższy odpowiadał dziś na pytanie prawne dotyczące ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i innych funkcjonariuszy CBA przed zapadnięciem prawomocnego wyroku skazującego. Zdaniem Sądu Najwyższego, prawo łaski można zastosować wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.

RadioZET.pl/DG