Zamknij

Kwaśniewski: na rzecz prezydenta Janukowycza w ogóle nie lobbowałem

Redakcja
18.09.2018 09:22
Kwaśniewski: na rzecz prezydenta Janukowycza w ogóle nie lobbowałem
fot. RadioZET

- Manafort kłamie. W tej sprawie, ewidentnie kłamie – powiedział w porannej audycji Gość Radia Zet były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do zeznań byłego szefa sztabu Trumpa, Paula Manaforta w raporcie Roberta Muellera – specprokuratora - który bada ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z informacji zawartych w dokumencie wynika, że Paul Manafort – były szef sztabu Donalda Trumpa, oskarżony o spiskowanie przeciw USA i przestępstwa finansowe– lobbował na rzecz porosyjskiego przywódcy Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Z jego zeznań wynika, że opłacał między innymi działalność lobbystyczną innych przywódców państw europejskich z nielegalnych źródeł. Jeden z głównych zarzutów dotyczy nielegalnego transferu dwóch milionów euro na taką działalność.

W zeznaniach Manaforta pojawiły się między innymi dane osobowe byłego polskiego prezydenta – a dokładniej informacja o tym, że również otrzymywał pieniądze od byłego szefa kampanii Trumpa.

Zobacz także

- Na rzecz prezydenta Janukowycza w ogóle nie lobbowałem. Ja od 27 lat – tak to można nazwać – „lobbuję” na rzecz Ukrainy – powiedział. Jak dodał, zaczęło się to od uzyskania niepodległości przez ten kraj w 1991 roku.

Zobacz także

 – Zawsze walczyłem o to, żeby świat zrozumiał jak ta niezależna Ukraina jest nam potrzebna – doprecyzował.

Jego zdaniem, Manafort  "nie może tak zeznawać, bo to jest nieprawda".

- Moim zdaniem, tego w zeznaniach absolutnie nie ma – odparł Kwaśniewski.

Kwaśniewski: Manafort w tej sprawie ewidentnie kłamie

Ponadto gość Beaty Lubeckiej podkreślił, że „po pierwsze to wszystko, co Manafort mówi to jest jego linia obrony i trzeba do tego podchodzić z dużą ostrożnością”.

- Manafort kłamie. W tej sprawie, ewidentnie kłamie – skwitował Aleksander Kwaśniewski.

Zobacz także

Na temat wspomnianego w raporcie przelewu o wartości dwóch milionów euro, które miały być rozdysponowane pomiędzy polityków stwierdził, że „nie wie, o czym tu jest mowa”.

- Ja w żadnych tego typu rozmowach nawet nie uczestniczyłem, nie mam tu żadnej wiedzy i niczego się nie obawiam – skwitował. Jak dodał, specprokurator Mueller nie zwrócił się do niego celem otrzymania jakichkolwiek wyjaśnień.

RadioZET/JZ