Zamknij

Aleksandra Dulkiewicz kandydatką na prezydenta Gdańska. „Wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył”

Redakcja
22.01.2019 12:09
Dulkiewicz
fot. PAP

– Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska, choć kontekst jest bardzo dla mnie bardzo trudny i bolesny; wiem, że prezydent Adamowicz by sobie tego życzył – poinformowała we wtorek p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Aleksandra Dulkiewicz przekazała tę informację na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. I choć spekulacje na temat tego, że będzie kandydować w zaplanowanych na 3 marca przedterminowych wyborach, pojawiały się już od kilku dni, to dopiero we wtorek zarządzająca miastem po śmierci prezydenta Adamowicza oficjalnie ogłosiła swoją decyzję.

– Choć kontekst jest bardzo trudny, bolesny, dla mnie osobiście również bardzo bolesny, wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył – oświadczyła. Zapowiedziała, że będzie kandydowała z listy stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”, które zostało założone przez Pawła Adamowicza. „Tworzyliśmy je wspólnie i jest to środowisko progdańskie, proobywatelskie i chciałabym je godnie reprezentować” – dodała.

Zobacz także

– Przez ostatnie niemal 13 lat współpracowałam z prezydentem Pawłem Adamowiczem, przez te lata przekazał mi swoją mądrość, dzielił się doświadczeniem, wprowadzał w trudną materię zarządzania miastem, współpracy z ludźmi, rozmów z mieszkańcami. Uczył mnie jak patrzyć na Gdańsk jego oczami i jak kochać gdańszczanki i gdańszczan, jak oddawać im tę miłość, którą oni dają temu miastu – mówiła Dulkiewicz. 

W niedzielę, 3 marca odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia po tym, jak został zaatakowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zabójstwo Pawła Adamowicza 

Adamowicz został w sobotę pochowany w Bazylice Mariackiej. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina. W pożegnaniu Pawła Adamowicza wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie.

Zobacz także

Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w zeszły poniedziałek po południu zmarł. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP