Zamknij

Aleksandra Dulkiewicz w Radiu ZET: Myślę, że radni Gdańska przesądzą o odebraniu honorowego obywatelstwa ks. Jankowskiemu

Redakcja
05.03.2019 10:43
Aleksandra Dulkiewicz w Radiu ZET: Myślę, że radni Gdańska przesądzą o odebraniu honorowego obywatelstwa ks. Jankowskiemu
fot. RadioZET

– Rzeczy, których dowiadujemy się o księdzu prałacie, bolą. Jest to cały czas żywa rana u wielu gdańszczan, ale trzeba też jasno stanąć po stronie potencjalnych ofiar – mówi w Radiu ZET nowa prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. W ten sposób komentuje możliwe odebranie honorowego obywatelstwa miasta ks. Henrykowi Jankowskiemu. „Wczoraj spotkaliśmy się z radnymi obu klubów. Jak czytam nastroje w tej sprawie, tak zapewne się stanie” – przewiduje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Jest rysa na życiorysie księdza prałata, i to nie jedna, jedyna – stwierdza Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie z Beatą Lubecką. „Mnie bardzo bolały wypowiedzi dotyczące języka antysemickiego, wykluczającego” – zauważa.

Zobacz także

– Jeśli chodzi o tytuł honorowego obywatela, został on nadany na 25-lecie podpisania porozumień sierpniowych w gronie osób, które były sygnatariuszami porozumień, ale także osób ważnych dla „Solidarności”. W tej grupie ksiądz prałat Henryk Jankowski otrzymał to honorowe obywatelstwo. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy tyle podejrzeń, należałoby tę decyzję zweryfikować. Myślę, że tak się za dwa dni stanie – mówi nowa prezydent Gdańska w Gościu Radia ZET.

Aleksandra Dulkiewicz skomentowała też kwestię pomnika prałata Jankowskiego.

– Ten pomnik był postawiony zbyt szybko. W zbyt dużych emocjach – uważa.

Jutro Dulkiewicz spotka się w sprawie pomnika z Krzysztofem Doślą, szefem społecznego komitetu jego budowy, a jednocześnie przewodniczącym Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Do czego chce go namawiać?

Zobacz także

– Już w styczniu na prośbę szefa [Pawła Adamowicza] rozmawiałam z członkami komitetu, żeby sami ten pomnik przestawili w miejsce niepubliczne, prywatne. Można to zrobić po prostu w sposób godny, cywilizowany, kulturalny. Każdy z nas gdzieś czuł, że prędzej czy później coś się wydarzy z tym pomnikiem, bo emocje nabrzmiały bardzo od czasu grudniowego artykułu. Myślę, że jednej i drugiej stronie zabrakło wyczucia – mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Jej zdaniem dobrym miejscem na pomnik mogłaby być plebania Kościoła świętej Brygidy.

Aleksandra Dulkiewicz odpowiedziała też na pytanie słuchacza, czy weźmie udział w Marszu Równości w Gdańsku i czy to wydarzenie będzie objęte jej patronatem.

Zobacz także

– Jeszcze nie rozmawialiśmy ze środowiskami organizującymi już od kilku lat Marsz Równości. W zeszłym roku bardzo symbolicznie odbywał się w Dzień Matki, 26 maja. Szłam wtedy z panem prezydentem w pierwszym rzędzie. Na początku poproszono mnie o zabranie głosu – odpowiada nowa prezydent Gdańska. „Jeśli zostanę o to poproszona, myślę, że tak zrobię” – mówi o objęciu wydarzenia swoim patronatem.

RadioZET.pl/BM