Zamknij

IMGW alarmuje! Silny wiatr i oblodzone drogi

Redakcja
01.01.2019 14:04
IMGW alarmuje! Silny wiatr i oblodzone drogi
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Dla większości zachodniej części Polski wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W północnych powiatach województwa pomorskiego oraz w powiecie sławieńskim (Zachodniopomorskie) jest to alert drugiego stopnia - podało IMGW.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Powiaty objęte alertem drugiego stopnia na Pomorzu to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, powiat słupski, Słupsk, powiat lęborski, wejherowski, pucki oraz powiat nowodworski. Na tych obszarach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru, który w porywach może osiągnąć miejscowo nawet 95 km/h.

Zobacz także

Alerty pierwszego stopnia dotyczą reszty województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, a także województwa kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego za wyjątkiem części powiatów położonych na wschodzie i północnym-wschodzie.

Zamarznięte drogi i chodniki na Lubelszczyźnie

Z kolei dla południowej części Lubelszczyzny wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem: tam, po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, może zamarzać nawierzchnia dróg i chodników.

Zobacz także

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Zobacz także

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

"Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW.

RadioZET/PAP/JZ