Zamknij

Alert RCB w Świnoujściu. Mina morska w Kanale Piastowskim. Będzie ewakuacja

12.07.2019 16:17
Niewybuch
fot. Justyna ROJEK/East News

Alert RCB w Świnoujściu. Akcję wydobycia miny morskiej z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego przeprowadzą w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Będą obowiązywać zakazy dla jednostek pływających, wstrzymane zostaną promy, planowana jest też ewakuacja ludzi z okolic nabrzeża.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alert RCB w Świnoujściu. W niedzielę wojsko przetransportuje niewybuch z Zalewu Szczecińskiego na morze. Od godziny 05.00 do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport obowiązywać będzie zakaz wchodzenia do wody i ruchu jednostek pływających na Zalewie.

Mina leży na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński

służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego

Operację jej wydobycia przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Działania potrwają około czterech godzin.

Alert RCB. Ewakuacja w Świnoujściu

Do miny zostaną podczepione liny i pontony wypornościowe, za pomocą których nurkowie wydobędą ją na powierzchnię wody. Następnie mina zostanie podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Później mina zostanie przetransportowana na jeden z poligonów morskich i tam zdetonowana.

Zobacz także

Podczas transportu miny poza port Świnoujście wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach (Warszów i Centrum). Mogą wystąpić też krótkotrwałe ograniczenia w ruchu pociągów.

Osobom udającym się do Świnoujścia samochodem w niedzielę rano zalecono wybór trasy alternatywnej przez Niemcy (najbardziej popularna prowadzi ze Szczecina przez przejście graniczne w Lubieszynie, następnie Locknitz, Pasewalk i Anklam. 

W działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo ludzi podczas wydobycia i transportu miny udział wezmą Urząd Miejski w Świnoujściu, policja, straż graniczna, oddziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej oraz straż miejska ze Świnoujścia.

https://twitter.com/GSwiszcz/status/1149279007751450625

Wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II wojny światowej. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego. Rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego niebezpiecznego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.

RadioZET.pl/RCB/PAP