Zamknij

Alert RCB znów działa. Gwałtowne burze i wichury suną przez Polskę

27.07.2019 18:44
Alert RCB
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W sobotę przez Polskę przechodzą gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Choć w części kraju dokuczają jeszcze upały, wiele regionów zmaga się juz ze skutkami nawałnic. W związku z niepokojącymi prognozami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało sms-a z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i burzami z gradem do osób przebywających w dziewięciu województwach.

Alert RCB rozesłano w sobotę po południu do mieszkańców województw: wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, lubuskiego (powiaty: międzyrzecki, sulęciński, słubicki, gorzowski, Gorzów Wielkopolski, strzelecko-drezdenecki), zachodniopomorskiego oraz pomorskiego (powiaty: bytowski, człuchowski, chojnicki, kościerski, kartuski, starogardzki, gdański, nowodworski, malborski, sztumski, kwidzyński).

RCB przypomina jednocześnie, żeby podczas burz nie chować się pod drzewami, a jeśli jest to możliwe, żeby zostać w domu.

Zobacz także

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, żeby w przypadku uderzenia pioruna, część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

>> Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

RCB zaznacza, że zapowiadany silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/RCB