Zamknij

Alert RCB dla całej Polski. Pogoda znowu szaleje

19.01.2022 17:14

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców Polski przed silnym wiatrem w trakcie nadchodzącej nocy. Alert RCB otrzymują mieszkańcy wszystkich województw.

Alert RCB przed silnym wiatrem 19.01
fot. screen Ventusky.com

Alert RCB przed silnym wiatrem został wydany w środę 19 stycznia dla mieszkańców wszystkich województw w Polsce.

Już wcześniej ostrzeżenia w tej sprawie wydał dla północnych województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. RCB ostrzegł przed trudnymi warunkami na drogach i możliwych przerwach w dostawie prądu.

Alert RCB. Mieszkańcy całej Polski otrzymują ostrzeżenia

"Uwaga! Dziś, w nocy i jutro (19/20.01) możliwy silny wiatr. Przygotuj się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu" – SMS-y tej treści otrzymują w środę mieszkańcy.

Alert został wysłany w związku z prognozowanym wiatrem, który ma osiągać w porywach 80 km/godz. 

Centrum zaleca, by na czas wichur pamiętać m.in. o usunięciu z parapetów przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zaleca, by przeparkować pojazdy, jeśli zatrzymaliśmy je pod drzewami. Warto zamknąć okna i drzwi, nie zatrzymywać się pod drzewami, zabezpieczyć zwierzęta, przygotować oświetlenie zapasowe – np. latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne. W trakcie jazdy należy szczególnie uważać, po pierwsze – ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko "zdmuchnięcia" samochodu.

RadioZET.pl/Gov.pl