Zamknij

Alert RCB i burze z gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu. "Przygotuj się"

29.06.2022 16:00

Groźne burze z gradem przejdą w środę nad częścią Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-y do mieszkańców. Wcześniej synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed nawałnicami oraz upałem.

burza
fot. GERARD/REPORTER

Alert RCB ostrzega przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Ostrzeżenia dotyczą mieszkańców zachodniej części Polski. "Uwaga, alert RCB. Dziś burze z gradem i silny wiatr w woj.: dolnośląskim i opolskim" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Ze względu na zmieniające się prognozy pogody alert RCB wysłano także do mieszkańców południowych powiatów woj.: lubuskiego wielkopolskiego i łódzkiego" - poinformowano w kolejnym komunikacie. Zaapelowano, by zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr, nie zatrzymywać się pod drzewami i przygotować na możliwe przerwy w dostawie prądu.

Gdzie jest burza 29 czerwca? IMGW wydaje ostrzeżenia

Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mają one drugi stopień. W tych rejonach może spaść nawet 50 mm deszczu, a wiatr będzie osiągał prędkość w porywach do 90 km/h.

Zobacz także: Radar burz na żywo. Zobacz, gdzie jest teraz burza

Alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczą także województwa lubuskiego. Na Podkarpaciu wydano z kolei alert pierwszego stopnia przed nawałnicami.

Podczas gdy w południowo-zachodniej i południowej części Polski spodziewane są burze, na wschodzie synoptycy ostrzegają przed upałem. Temperatura w południowo-wschodniej części kraju wzrośnie nawet do 35 stopni Celsjusza.

Alerty najwyższego, trzeciego stopnia, obowiązują dla Podkarpacia, części Małopolski i części województwa lubelskiego. Z kolei ostrzeżenia II stopnia dotyczą obszaru od Mazur przez Podlasie, Mazowsze, część Lubelszczyzny, woj. łódzkie, woj. świętokrzyskie po Górny- i Dolny Śląsk, Wielkopolskę oraz woj. lubuskie.

Rekord ciepła ma paść w czwartek. W Zamościu, Rzeszowie i Lublinie termometry pokażą nawet 37 stopni.

RadioZET.pl