Zamknij

Alarmowy poziom smogu na południu. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

28.12.2021 10:39

W trzech powiatach na południu Polski wskaźnik pyłu PM10 w powietrzu może przekroczyć poziom alarmowy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny alert w tej sprawie.

Alert RCB przed smogiem w Polsce
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Alert RCB przed smogiem na południu Polski. Wskaźnik pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu może przekroczyć poziom alarmowy w trzech powiatach.

Ostrzeżeniem objęto powiat kłodzki (woj. dolnośląskie), żywiecki (śląskie) oraz nowotarski (małopolskie).

Alert RCB przed smogiem. Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego

"W związku z prognozami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ)  o zagrożeniu przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny odbiorcy przebywający w powiatach: kłodzkim, żywieckim i nowotarskim otrzymali ALERT RCB" – wynika z komunikatu na stronie rządu.

"Prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" – brzmi treść alertu.

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów.

RadioZET.pl/Gov.pl