Zamknij

Niecodzienny alert RCB. Chodzi o wybory prezydenckie

11.07.2020 08:22
Alert RCB wybory prezydenckie
fot. Wojciech Zatwarnicki/REPORTER

Niecodzienny alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa otrzymują drogą SMS-ową mieszkańcy całej Polski. RCB informuje o… zasadach przed głosowaniem w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę, 12 lipca. Zmiany dotyczą wytycznych zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Alert RCB przed drugą turą wyborów prezydenckich. Jak podaje rządowa agenda, nietypowe ostrzeżenie, dotyczy zmian zasad obsługi wyborców przed głosowaniem.

Chodzi o wytyczne, które rekomendowało jako pierwsze Ministerstwo Zdrowia. W związku z epidemią koronawirusa część wyborców będzie miała pierwszeństwo w głosowaniu.

Alert RCB w związku z wyborami prezydenckimi. Część wyborców z przywilejem

Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki

- informuje w alercie RCB.

Dlaczego zmiana obsługi wyborców stała się powodem do ogłoszenia alertu RCB, stosowanego w sytuacjach nadzwyczajnych?

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się z apelem do organów władzy i administracji publicznej o jak najszersze rozpowszechnienie informacji o nowych przepisach wśród wyborców. Obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę:

  • osób powyżej 60. roku życia,
  • kobiet w ciąży,
  • osób z dzieckiem do 3 lat,
  • osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
  • osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

- informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z prawem (ustawy) założeniami alerty RCB są wykorzystywane tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Ostrzeżenia wychodzą na bazie informacji z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych (IMGW).

Pamiętajmy, że w czasie głosowania, choć obowiązuje alert RCB, niezmiennie obowiązuje cisza wyborcza, za której złamanie grozi grzywna.

RadioZET.pl/RCB