Zamknij

Alert RCB znów działa. IMGW ostrzega przed wichurami

Redakcja
02.10.2018 14:14
Alert RCB znów działa. IMGW ostrzega przed wichurami
fot. Shutterstock

IMGW wydał we wtorek alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw. Najbardziej zagrożona będzie zachodnia część Polski. Alert RCB znów działa! 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert drugiego stopnia dla województw: opolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz południowych części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. 

Prędkość wiatru może dochodzić w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Alert RCB: ostrzeżenie przed silnym wiatrem 

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą mieszkańców północnych części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. W regionach tych przewiduje się „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zaleca dużą ostrożność, śledzenie komunikatów sytuacji pogodowej i rozwoju sytuacji pogodowej. 

W związku z sytuacją pogodową także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega na Twitterze przed występowaniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych i apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożność, a także – o ile nie jest to konieczne – o niewychodzenie z domu podczas silnego wiatru. 

Zobacz także

W razie zagrożenia należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Pogoda we wtorek 

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C; chłodniej w rejonach podgórskich: od 6°C do 9°C. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu, w górach opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nad ranem na wybrzeżu możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Pomorzu Wschodnim. Temperatura minimalna od 5°C na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu do 9°C nad morzem i południowym zachodzie; chłodniej w rejonach podgórskich od 3°C do 4°C. 

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

RadioZET.pl/IMGW/DG