Zamknij

Burze z gradem i wichury. RCB ostrzega 9 województw

Redakcja
24.09.2018 13:59
Burza
fot. Shutterstock

Silnie wiać może na terenie całego kraju. Najbardziej w Polsce północnej i południowej – poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i burzami z gradem wydano dla dziewięciu województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dla województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Alert RCB 

„Również dzisiaj silnie wiać może na terenie praktycznie całego kraju, najbardziej w Polsce północnej i południowej (do 85 km/h). Na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach mogą też pojawić się burze z gradem. #Opady do 40 mm. Uważajcie!” – podało RCB na Twitterze.

Jak poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, od piątku do soboty rano ze względu na front atmosferyczny, który przeszedł nad Polską, Straż Pożarna podjęła ok. 970 interwencji. 8 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu, jedna osoba została poszkodowana.

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

Najwięcej, ok. 420 interwencji miało miejsce w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. wielkopolskim – blisko 180. Jak podał rzecznik PSP, większość akcji strażaków związana była z usuwaniem z dróg i szlaków kolejowych drzew połamanych i powalonych przez wiatr.

Pogoda w poniedziałek

W poniedziałek temperatura maksymalna od 11°C do 13°C, na Podhalu i w kotlinach sudeckich około 9°C. W górach prognozowane są opady śniegu, w Karpatach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. 

Zobacz także

W niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa znów informowało o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych w poszczególnych rejonach kraju. Tym razem SMS-a z ostrzeżeniem przed silnymi wiatrami otrzymali mieszkańcy pięciu województw. Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy RCB poprzez SMS-y informuje i ostrzega Polaków przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Podobna sytuacja miała już miejsce m.in. w sierpniu.

RadioZET.pl/PAP/DG