Zamknij

Alert RCB. IMGW ostrzega przed ekstremalnymi zjawiskami w całej Polsce

Jan Wysocki
27.06.2022 15:24
Alert RCB. IMGW ostrzega przed ekstremalnymi zjawiskami w całej Polsce
fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News, IMGW

Trwają upały w Polsce, a słoneczna i bezdeszczowa pogoda sprawia, że jest bardzo sucho. W niektórych powiatach sytuacja jest na tyle groźna, że został wystosowany alert RCB ostrzegający przed pożarami. IMGW uważa, że zagrożenie jest ekstremalne w całej Polsce.

Pogoda w Polsce osiąga ekstremalne temperatury. "Duże zagrożenie pożarowe w lasach. Alert RCB został wysłany do osób przebywających w części powiatów woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego. Zachowaj szczególną ostrożność, nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" – napisano na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW ostrzega. Zagrożenie pożarami bardzo duże

Niebezpieczną sytuację potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z danych wynika, że w poniedziałek na przeważającym obszarze kraju zagrożenie pożarami jest bardzo wysokie albo wręcz ekstremalnie wysokie.

Na zmniejszenie ryzyka pożarami nie ma co liczyć, gdyż co najmniej do piątku Polska pozostanie w objęciach potężnej fali upałów. Temperatura będzie oscylować blisko 30 stopni Celsjusza, a miejscami przekroczy 35 st. Celsjusza. Nie wystąpią również rozległe opady. Jeżeli gdzieś popada, to będzie to na ogół deszcz związany z burzami, który jedynie punktowo i na krótko poprawi sytuację w lasach.

Dopiero w weekend można spodziewać się lekkiego ochłodzenia, ale nie ma co liczyć na poprawę sytuacji hydrologicznej. Susza w Polsce jest rozległa i dopiero długie regularne opady mogą jej zaradzić. Jednak jak przewidują synoptycy na tego typu zjawisko pogodowe nie ma co liczyć w najbliższym czasie.

RadioZET.pl/IMGW

C