Niebezpieczne wichury w Polsce. IMGW wydaje alerty dla 6 województw

Dominik Gołdyn
11.03.2019 07:30
Niebezpieczne wichury w Polsce. IMGW wydaje alerty dla 6 województw
fot. Shutterstock

Alert RCB. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek rano wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla sześciu województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alert RCB to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwo ostrzegało przed silnym wiatrem w dziesięciu województwach. W niedzielę Alert RCB obowiązywał dla części województwa dolnośląskiego. 

IMGW: ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem osiągającym w porywach do 115 km/h obowiązują w większości woj. śląskiego, woj. małopolskim, woj. podkarpackim i południowych powiatach woj. świętokrzyskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem osiągającym w porywach do 85 km/h obowiązują dla woj. lubelskiego oraz powiatów siedleckiego i łosickiego woj. mazowieckiego.

Według IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

Wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia, najniższego w trzystopniowej skali, oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej. 

Zobacz także

W poniedziałek, 11 marca prognozowane są przelotne opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami również śniegu. W południowej połowie kraju możliwe burze. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach do 8 cm, w Tatrach i Beskidach około 5 cm. Temperatura maksymalna od 3°C na północnym wschodzie do 6°C miejscami na południu, na Podhalu około 2°C. 

RadioZET.pl/IMGW/PAP/DG