Zamknij

Wysyłano SMS-y z powołaniami do wojska z powodu kryzysu na Ukrainie. RCB: to dezinformacja

Redakcja
27.11.2018 20:33

Fałszywy alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy gmin na wschodzie Polski dostali SMS-y wzywające mężczyzn, aby stawili się na terenie urzędów gmin w związku z kryzysem na Ukrainie. RCB dementuje i zapewnia, że nie wysyłało takich komunikatów. Sprawą zajmują się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja.

Alert RCB. Wysyłano SMS-y z powołaniami do wojska z powodu kryzysu na Ukrainie
fot. RCB/Twitter, Mariusz Cieszewski/MSZ/Flickr/CC BY-ND 2.0

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podaje portal InfoSecurity24, od nadawcy podpisanego jako "Alert RCB" miały zostać wysłane na komórki wiadomości tekstowe m.in. treści: "Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów".

Zobacz także

Informacje o fałszywym alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - jak podało - otrzymało od mieszkańców gmin na wschodzie Polski.

"Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysyłało Alertu RCB, dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin. Sprawą fałszywych SMS-ów zajmuje się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja" - podało RCB na swojej stronie internetowej.

Jak podają internauci, RCB wysłało również smsa z ostrzeżeniem przed fałszywymi informacjami o powołaniach do wojska.

InfoSecurity24.pl przypomina, że program "Alert RCB" ruszy oficjalnie 12 grudnia, a obecnie trwa jego pilotaż. Ma on ostrzegać użytkowników telefonów komórkowych o możliwym zagrożeniu - przytacza portal słowa zastępcy dyrektora RCB Grzegorza Świszcza.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD