Zamknij

Alert pogodowy dla trzech województw. Będzie śnieżnie i ślisko [MAPA]

Redakcja
26.11.2018 18:30
Alert pogodowy. Ostrzeżenia IMGW z powodu śniegu i oblodzenia dla 3 województw
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Na terenie trzech województw - śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego - wydano ostrzeżenia przed spodziewanymi opadami śniegu i oblodzeniem dróg. Alert pogodowy obowiązuje do wtorkowego poranka. Ponadto w najbliższych dniach nad Polskę nadejdzie arktyczne powietrze z Północy.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Temperatura minimalna na południu Polski w noc z wtorku na środę może osiągnąć minus 3 stopnie Celsjusza, temperatura minimalna gruntu to około minus 2 stopnie Celsjusza. 

Ponadto prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej miejscami od 15 cm do 20 cm. Ostrzeżenia wydano dla prawie całego woj. podkarpackiego (poza północnymi powiatami), małopolskiego (poza powiatem olkuskim i miechowskim) oraz części woj. śląskiego (powiaty w Beskidzie Śląskim). 

Zobacz także

Pogoda na wtorek

Jak informuje IMGW, częściowo Europa północna i południowo-zachodnia będą w zasięgu wyżów z centrami nad Skandynawią i południową Hiszpanią. Pozostały obszar kontynentu będzie pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie pod wpływem rozbudowującego się wyżu znad Skandynawii, jedynie krańce południowe kraju pozostaną jeszcze na skraju niżu, którego ośrodek przemieści się nad Morze Azowskie.

Z północy napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie szybko rosło.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami we wschodniej i południowej części kraju słabe opady śniegu, a na Pomorzu Wschodnim również deszczu ze śniegiem. Rano na północy kraju lokalnie zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 metrów i osadzające szadź.

Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza, -2 stopni Celsjusza na obszarach podgórskich oraz krańcach południowo wschodnich do 1 stopni Celsjusza, 2 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju. Tylko nad morzem cieplej, od 3 do 4 stopni Celsjusza.

Wiatr słaby i umiarkowany, wysoko w górach w porywach do 65 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne, północno-wschodni i północny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD