Zamknij

Normy smogu przekroczone nawet o 2000 proc. To już katastrofa ekologiczna?

18.12.2019 11:36
smog
fot. Beata Zawrzel/ REPORTER

We wtorkowy wieczór w wielu miejscach w Polsce normy smogowe zostały przekroczone do tak niebezpiecznego stopnia, że specjaliści przestrzegali, aby starać się… pozostać w domach i nie otwierać okien. „To katastrofa ekologiczna” – przekonuje Alarm Smogowy Brzeszcze. W których miastach sytuacja wyglądała najgorzej?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według mapy stanu powietrza serwisu Airly, sytuacja w różnych częściach Polski jest albo zła, albo wręcz tragiczna. We wtorkowy wieczór odnotowano przekroczenie norm smogu nawet o… 2000 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Jakie choroby grożą nam przez smog, benzopiren i zanieczyszczenia?

W Warszawie, po lewej stronie Wisły normy smogu przekroczone zostały o 150-200 proc. Gorzej jest na prawym brzegu. Odnotowano tam ponad 200 proc. normy. W podwarszawskich Markach, czy Ząbkach to nawet ponad 300 proc.

ZOBACZ TAKŻE: SMOG - historia prawdziwa, czyli... jak nam szkodzą "kopciuszki"?

Na tle południowych regionów, dane ze stolicy prezentują się jednak „optymistycznie”. W centrum Krakowa odnotowano we wtorkowy wieczór 500 proc. normy smogu. W Sosnowcu było to 700 proc., 900 proc. w Brzeszczu i Oświęcimiu i …2023 proc. w Brzezince.

„Katastrofa ekologiczna!” – pisze Alarm Smogowy Brzeszcze.

Statystycznie każdy Polak żyje o rok krócej z powodu dolegliwości, do jakich przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza. Za najniebezpieczniejszy składnik smogu uważany jest rakotwórczy benzopiren. To właśnie przez niego noworodki, których matki przebywały w zatrutym środowisku, mogą rodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi. Szacuje się, że już około 6 proc. polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza.

ZOBACZ TAKŻE: Jaki wpływ na zdrowie ma smog? Lista chorób z powodu zanieczyszczeń

RadioZET.pl/ Gazeta.pl

C