Alfie Evans z polskim obywatelstwem? Jest petycja „Tygodnika Solidarność”

Redakcja
26.04.2018 10:11
Alfie Evans z polskim obywatelstwem? Jest petycja „Tygodnika Solidarność”
fot. East News

„Tygodnik Solidarność” zbiera podpisy pod petycją o przyznanie Alfiemu Evansowi polskiego obywatelstwa. Swoją prośbę autorzy kierują do Andrzeja Dudy. Trwają próby uratowania dwuletniego Brytyjczyka, który w poniedziałek wieczorem został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. 

„Nie mogąc patrzeć na to, w jaki sposób traktowany jest w Wielkiej Brytanii 23-miesięczny Alfie Evans, zwracamy się do Pana z prośbą o nadanie chłopcu polskiego obywatelstwa” — zaczyna się petycja „Tygodnika Solidarność”.

Dwuletni Alfie Evans cierpi na rzadką chorobę neurologiczną. Chłopiec został odłączony od aparatury podtrzymującej życie wbrew woli rodziców. Alfie nie będzie mógł zostać przewieziony do Włoch. Mimo że włoskie władze zdecydowały się nadać dziecku obywatelstwo, sąd apelacyjny ostatecznie odrzucił wniosek rodziców o możliwość przetransportowania go do rzymskiego szpitala.

andrzej petycja

„Ciężko chore dziecko zostało skazane na śmierć, wbrew woli rodziców i stanowisku lekarzy z Włoch, którzy zapowiedzieli podjęcie próby leczenia chłopca” — czytamy dalej w petycji.

Andrzej Duda odniósł się już do sprawy Alfiego na Twitterze. 

„Alfie Evans musi zostać uratowany! Jego małe, dzielne ciało udowodniło, że cud życia może być silniejszy od śmierci. Prawdopodobnie potrzeba tylko dobrej woli ze strony osób decyzyjnych. Alfie, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie” — napisał na swoim profilu.

Petycję „Tygodnika Solidarność” podpisało już ponad 5 tys. osób. 

„Polska znana jest jako kraj, który stawia życie dzieci na pierwszym miejscu. Pokażmy, że potrafimy działać solidarnie z wszystkimi ludźmi, którzy domagają się podjęcia próby uratowania chłopca, zgodnie z wolą jego rodziców” — kończą list autorzy.

Alfie Evans przebywa w szpitalu dziecięcym Alder Hey w Liverpoolu. Rodzice chcą przewieźć chłopca do szpitala w Watykanie. Prośbę tę odrzucił sąd apelacyjny w Manchesterze. 

RadioZET.pl/KM