Zamknij

Alfie Evans zostanie Polakiem? Głos zabiera Andrzej Duda

Redakcja
27.04.2018 14:33
Alfie Evans
fot. East News

W czwartek w TVP Andrzej Duda powiedział, że przypadek Alfiego Evansa bardzo go poruszył. Prezydent był pytany o kwestię petycji w sprawie przyznania chłopcu polskiego obywatelstwa. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alfie Evans cierpi na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. W poniedziałek wieczorem został on odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Opiekujący się nim zespół medyczny, który reprezentuje przed sądem interesy chłopca, ocenił, że dalsza terapia „nie jest w jego najlepszym interesie” i może być nie tylko „daremna”, ale także „nieludzka”.

Alfie Evans otrzyma polskie obywatelstwo? 

— Niestety polskie prawo nie stwarza takiej możliwości (przyznania polskiego obywatelstwa). Rodzice musieliby wystąpić z wnioskiem o przyznanie obywatelstwa, takie są fakty prawne. Natomiast ogólnie mogę powiedzieć jedną rzecz: mnie bardzo poruszył ten przypadek chłopca, który jest ciężko chory i można powiedzieć, że jest śmiertelnie chory. Czy można mu w związku z tym odebrać życie? — pytał prezydent.

Duda zwrócił uwagę, że sytuacja ma miejsce w Europie, która — jak mówił — „krzyczy, że musi być zakaz wykonywania kary śmierci wobec najgorszych nawet zbrodniarzy, ale wolno de facto skazać na śmierć dziecko i robią to europejskie sądy”. — Mnie, powiem otwarcie, to przeraża; dla mnie to jest coś, co ja bym określił jako cynizm — mówił prezydent.

Zobacz także

— Bardzo żałuję, że brytyjskie sądy nie godzą się na to rozwiązanie, które zaproponował Ojciec Święty Franciszek poruszony ogromnie tą sytuacją. W Rzymie jest specjalna klinika, która pozwoliłaby Alfiemu godnie odejść prawdopodobnie, ale w sposób naturalny, a nie w taki, jak to się dzieje — zaznaczył Duda.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

RadioZET.pl/PAP/DG