Nie żyje Alicja Treutler, bohaterka słynnego zdjęcia z Powstania Warszawskiego

21.09.2019 11:59
Alicja Treutler
fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie żyje bohaterka jednego z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Ślubna fotografia sanitariuszki Alicji Treutler - Biegi stała się powstańczą ikoną. Z Bolesławem Biegą, pseudonim "Pałąk", dowódcą plutonu "Kiliński" przeżyła 75 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Dotarła do nas bardzo smutna informacja zza oceanu: zmarła Alicja Treutler-Biega „Jarmuż” – powstańcza sanitariuszka z Batalionu „Kiliński”. To właśnie ona jest bohaterką najsłynniejszego powstańczego ślubu, który na swoich fotografiach uwiecznił Eugeniusz Lokajski „Brok” - poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Alicja Treutler - Biega miała 96 lat.

Zobacz także

Na czarno - białej fotografii widać młodziutką dziewczynę z białym kwiatem we włosach i chłopaka w mundurze z ręką na temblaku. W ceremonii uczestniczyło kilkadziesiąt osób, głównie przypadkowych pacjentów szpitala, w którym pan młody leczył obrażenia i członków personelu medycznego.

Zdjęcia obiegły świat dzięki fotoreporterom Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Małżonkowie znaleźli się też w powstańczej kronice filmowej. Po wojnie zamieszkali w Stanach Zjednoczonych niedaleko Nowego Jorku.

RadioZET.pl