Zamknij

Roboty publiczne, kary dla pracodawców, częstsze kontrole – rząd ma pomysł na walkę z alimenciarzami

Redakcja
30.10.2018 07:30
Alimenty
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Roboty publiczne dla alimenciarzy i sankcje dla nieuczciwych pracodawców – to m.in. zakłada projekt ustawy, która pozwoli skuteczniej egzekwować alimenty. Rząd ma go przyjąć we wtorek. W ubiegłym roku ściągalność długów alimentacyjnych poprawiła się i wzrosła do niemal 25 proc., ale jak uważa m.in. minister Elżbieta Rafalska, to zdecydowanie za mało.

Co jeszcze proponuje rząd w walce z alimenciarzami? Przede wszystkim lepszą egzekucję i kontrole. Państwowa Inspekcja Pracy będzie teraz miała obowiązek informowania komornika o tym, że osoba, która nie płaci alimentów, pracuje na czarno lub część wypłaty jest ukryta, np. wypłacana pod stołem. Za to pracodawców, którzy w nieuczciwy sposób zatrudniają alimenciarzy, czekają dotkliwe grzywny. 

Wkrótce dług alimentacyjny będzie również ściągany z diet, które otrzymuje dłużnik – dotyczy to przede wszystkim zawodowych kierowców, którzy w ten sposób ukrywali swoje dochody.

Zobacz także

Jeśli dłużnik nie będzie mógł zapłacić, to czekają go roboty publiczne, jeśli odmówi, zostanie skierowane zawiadomienie do prokuratury.

Niemal jedna trzecia wszystkich długów Polaków to alimenty. Długi alimentacyjne wynoszą ponad 11 miliardów złotych.

RadioZET.pl/MAS/MP